MSB The Reference DAC

MJ05.03.2023

Digitální komponenty

MSB The Reference DAC působí pro ucho na první poslech vcelku nenápadně, ale minutu po minutě s rostoucím úžasem zjišťujete, jak moc toho vlastně slyšíte, ale také jak moc jinak to slyšíte. Místy to je, jako by z místnosti zmizela veškerá hmota a zůstal jen tetelící se vzduch, který vás vezme kamkoli si jen budete přát.

Function and form

98%
Ease of use
100%
Sound
100%
Appearance

Řešení použitá v MSB The Reference doslova hraničí s posedlostí neovlivnit zvuk ničím cizorodým. V signálové cestě nenajdete buffery, proudovo-napěťové konvertory, operační zesilovače nebo tranzistory – jakmile proběhne konverze digitálních dat, neobsahuje signálová cesta už žádné aktivní součástky. Samotný převod má na starosti čtveřice hybridních diskrétních DAC modulů, které postupně za dvacet let své existence MSB zdokonalilo do dnešní podoby. Jednotlivé moduly jsou plně symetrické a každý pro jistotu separátně odstíněný. Teoreticky mohou pracovat se vzorkovacími kmitočty až do 6 MHz pro PCM, respektive do 50 MHz pro DSD; moduly jsou tak bezztrátovější, než jakýkoli momentálně dostupný formát, je to spíš jen taková rezerva do budoucna. Převodník si sám identifikuje výchozí vzorkovací frekvenci a pro tu zvolí odpovídající oscilátor. Hodiny má The Reference DAC hned dvoje a MSB to zdůvodňuje následovně: „Drtivá většina digitálního audia používá jednu ze dvou skupin vzorkovacích frekvencí: násobky 44,1 kHz a násobky 48 kHz. Ta první zahrnuje CD, DSD a většinu hi-res formátů, např. 176,4 kHz. Ta druhá se používá pro zvukový záznam videa, případně pro hi-res audio formáty s vzorkováním 96 kHz a 192 kHz. Samozřejmě by bylo možné použít pro obě skupiny jediný oscilátor, pracující třeba s 10 nebo 27 MHz, ale jeho obvodové řešení bude nutně ztrátové a bude znamenat kompromisní vzorkovací přesnost, a tím pádem i degradaci signálu. Ideální je mít speciální oscilátor určený pouze pro danou skupinu vzorkovacích frekvencí.“ Druhým dechem MSB dodává, že řešit problém externími hodinami je jako dostat se z deště pod okap: „Hodiny generují vysokofrekvenční a velice precizní elektrický signál, který je nesmírně citlivý na rušení. Pokaždé když projde bufferem nebo transmiterem, dojde k jeho částečné degradaci. Třebaže může být míra rušení na pohled zanedbatelná, v důsledku se projeví dramatickým nárůstem jitteru. A proto taktovací informace [externích] hodin, byť poslaná přes sebelepší highendový kabel, bude mít vždy z pohledu jitteru negativní dopad. Jediným řešením je mít hodiny v bezprostřední blízkosti převodníku.“

Takže přestože je The Reference DAC dvoukrabicovým řešením, není druhá krabice digitální, ale jde o samostatnou napájecí jednotku (The Reference Powerbase) s odděleným napájením pro analogovou a digitální část převodníku. Vzadu ale najdeme ještě jednu krabičku, tentokrát příplatkovou. Jde o malý interface, který se zapojuje mezi zdroj (např. počítač) a DAC. Tento The Pro USB/Pro ISL modul je v podstatě asynchronní elektrický oddělovač DACu od vnějšího světa, aby nepořádek ze zdroje dat nepronikal do převodníku. MSB dokonce navrhuje, že optimální by bylo mít digitální zdroj dat úplně v jiné místnosti, pěkně odstíněný. A právě proto The Pro ISL umožňuje mít mezi USB modulem a převodníkem kabel dlouhý až 1 kilometr, takže můžete svoje datové úložiště posunout opravdu do značné dálky. Nevýhodou je, že přes toto izolované spojení lze jen posílat data, ale ne například ovládat hlasitost či jiné funkce z počítače. Není to ale potřeba, MSB The Reference DAC má v sobě integrovaný bezztrátový atenuátor.

Bass management

Weight
100
Slam
100
Articulation
100

Pokud stále nemáte dost, tak ještě jeden příklad konstrukčního fanatismu MSB: The Reference DAC má na čelním panelu rozměrný maticový displej, velmi příjemný ke čtení z libovolné dálky a libovolného úhlu. Displeje jsou v high-endu zapeklitá věc, protože potřebují jednak řídící elektroniku, jednak mají svoji obnovovací frekvenci, takže mohou být zdrojem rušení. MSB to vyřešilo tak, že je displej propojený s oscilátory DACu a obnovování probíhá v diskrétních intervalech mezi zpracováním dat. Nemusím ani dodávat, že je displej pečlivě odstíněný. A všechny tyto technické detaily se nám pak poskládají do dechberoucího výsledku.

Vezměme si například akustickou verzi Srdce jako kníže Rohan z alba Koncert (2018). Richard Muller a jeho „girls“, tedy tři sboristky, mají všichni krásně prokreslené hlasy, které na mě přes MSB The Reference ´plivou´ jako z koncertního PA systému. Není to jako u běžného hifi, kde se zvuk do místnosti vlije – tady do ní doslova vstřelí, jako by ho nikde nic nedrželo. Jako by to byl ten primární zvuk, který teprve čeká na to, aby ho zachytila nahrávací technika, ne jen reprodukce již zachyceného. Možná lze říci, že největší podíl na tom má nesvázaná dynamika, tedy parametr, který obvykle prohnáním přes desítky různých krabiček trpí nejvíce. Výsledek dává pocit ohromné autenticity a svobody. Písnička je podmalovaná broukavou basovou rytmikou, kde když prst zabere za strunu, uslyšíte jasně kovové zadrnčení, jak se tlustá struna rozkmitá a zarezonuje. Instrumentální sólové party jsou doslova výstavní skříní schopností DACu. Saxofon je boží, stejně jako trumpeta a trombón. Zvuk všech tří nástrojů se nádherně nese, dostává se ven s naprostou lehkostí a v témbru tak sytém a barevném, že to nemá obdoby. MSB The Reference je na hony vzdálený pojmu „digitál“; zvuk má jakoby hutnější a temnější stavbu, což muzice dává velmi analogový a spojitý základ, jako by žádná omezení  diskrétního vzorkování neexistovala.

Clarity & delicacy

Detail
100
Air
100
Transparency
100

Nahrávku Dee Dee Bridgewater Slow Boat to China (Live at Yoshi´s) jsem popisoval už v recenzi výborného koncového zesilovače Simaudio Moon 860A V2 na velmi podobné sestavě. Už tehdy jsem – kromě tranzientně explozívní tamburíny kterou zpěvačka tříská o palubky pódia – zmiňoval nádherně barevné piano. MSB The Reference DAC to ve spolupráci s firemním koncovým zesilovačem MSB The S202 posunul o další level či dva výš. Hlavní rozdíl byl zejména v barevnosti těch barev, jako kdyby je DAC rozložil přes skleněný hranol na celé barevné spektrum naprosté čistoty a uši se tak napojily na celek na jedné straně a na jeho jednotlivé komponenty na straně druhé. A vůbec to neznamená, že by byl výsledkem přehnaně detailní zvuk v technickém slova smyslu, právě naopak. MSB The Reference DAC z poslechové rovnice techniku úplně odstranil a zůstali tam jen muzikanti a jejich nástroje. Přál bych vám slyšet přes MSB i některé doslova umělecky pitomé nahrávky, jako třeba Mládkovu Jožin z bažin, která hraje přes tento DAC tak vysokou ligu, že byste se s ní v klidu mohli zúčastnit soutěže o nejlepší zvuk na jakékoli výstavě highendové techniky. Když tak o tom ale přemítám, od doby co jej měla na playlistu Metallica na pražském koncertě, je i Jožin z bažin legitimizován jako hit první velikosti.

Tonal accuracy

Timbre
100
Dynamics
100
Temporal resolution
100

Když o tom přemýšlím zpětně, jedno z kouzel MSB (kromě zmíněné tranzientní dynamiky) tkví nejspíš ve schopnosti věnovat stejnou pozornost základnímu tónu jako všem jeho harmonickým. A tím myslím všem rovnocenně. Zvuk je naprosto průzračný a čistý, ale je čistý jinak, než jsme u highendu zvyklí. Obvykle se tím myslí určitá míra jasu, zbavení prachu, hladkost či nenásilnost, popřípadě kombinace čehokoli z toho. Čistota pro někoho může znamenat i pohlcující černé hudební pozadí, ve kterém se utopí šum, mnohdy společně i s ambientními ruchy nahrávek. U MSB The Reference DAC je to jinak a pocit čistoty pramení z již zmíněného pocitu absence čehokoli v cestě signálu. Člověk si místy připadá jako v rozšířené realitě, jako kdyby měl smysly zbystřené nějakou drogou.

Na Brothers In Arms (Dire Straits) je obrovsky slyšet rozdíl mezi procesingem jednotlivých stop. Album bylo jedno z prvních nahraných na 24-stopý digitální DAT záznam, a přestože působí spontánně, Mark Knopfler a Neil Dorsfman (producent a zvukový technik) se u něj natrápili se značným množstvím overdubů a změn, jako když například padlo rozhodnutí z desky v podstatě vymazat původní rytmiku Terry Williamse a nahradit ji jazzovým bubeníkem Omarem Hakimem. Přežilo jen Williamsovo intro v Money for Nothing. A to jsou momenty, kde jemné rozdíly ve zvukovém charakteru mezi oběma drum tracky přes MSB uslyšíte. Stejně tak uslyšíte, jak je v Ride Across The River klasická flétna nahrazena syntezátorem, nebo jak je overdubem přidaná stopa trumpety proti zbytku dynamicky plochá.

Spatial resolution

Holography
100
Soundstage width
100
Soundstage depth
100

MSB The Reference DAC je pekelně drahá záležitost – vždyť za stejné peníze pořídíte Mercedes-Benz E 400d 4Matic, a to ještě neuvažuji o zbytku MSB ekosystému. Je tak vcelku obtížné si takovou investici ospravedlnit, leč brouk v hlavě už vrtá. Únikovou cestu rozum najde v myšlence „Pokud tento MSB hraje tak jak hraje a nemohu jej zaplatit, pořídím si za čtvrtinu ceny MSB The Discrete DAC a dostanu – snad – podobný zvuk“. V zásadě to úplně špatná logika není, protože nová generace převodníků MSB sdílí společné rysy. A protože The Discrete byl rovněž k dispozici, nebylo nic jednoduššího, než je oba postavit vedle sebe.

Jak bych to jen řekl? Platí zde beze zbytku staré rčení ´Když dva dělají totéž, není to totéž´. The Discrete DAC je sám o sobě výborný převodník, ale The Reference DAC ho za sebou nechal daleko vzadu. Ten rozdíl je jako sedět na nejlepším místě v Carnegie Hall versus sledovat totéž představení přímým přenosem. Asi víte, co tím myslím. O zařízení je ale třeba uvažovat jako o vyladěném celku, jehož nedílnou součástí je i koncový zesilovač (MSB nevyrábí předzesilovače, považuje to za zbytečné, a chcete-li připojit více vstupů, je potřeba si dokoupit příslušné moduly). Když jej implementujete takto, je MSB The Reference DAC fenomenálním zařízením, které je možná lepší raději neslyšet, protože váš audio svět už nikdy nebude jako předtím.

P.S. Firma prostřednictvím svých distributorů nabízí i ojedinělý upgrade program. Pokud se vám kdykoli v budoucnu zachce některý z MSB komponentů vyměnit za jiný, podle stavu vám bude započítáno protiúčtem až 100% pořizovací ceny. Kéž by podobný přístup měli i jiné značky!

Price as reviewed:1 650 000,- Kč

Recommended resellers

CZ/SK: Platan Audio, Hlohovec, tel. +421 905 409 802

Associated components

  • Zdrojové komponenty: Antipodes K50 Music Server, JRiver Media Center 22/Acer Inspire V Nitro, Simaudio Moon 750D D/A converter a CD transport, MSB The Discrete DAC
  • Zesilovače: MSB The S202 Stereo power amplifier
  • Interkonekty a reprokabely: Stealth Audio Sakra V17, Synergistic Research Galileo SX USB, MSB The Pro ISL/Pro USB Block
  • Reprosoustavy: Legacy Audio Whisper XDS
  • Filtrace a síť: Stealth Audio Dream V18, Synergistic Research PowerCell 12 UEF SE, Synergistic Research Euphoria Level 3 HC, Galileo SX a SRX, MSB Hybrid Pro

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
96%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

ACCUPHASE DP-770 SACD

Každá novinka od japonského výrobce je malým svátkem, zvlášť pokud jde o novinku na vrcholku produktové řady, a navíc pokud jde o novinku zaplatitelnou. To může být relativní pojem, leč zaplatit pod půl milionu za digitální přehrávač ...

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
97%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%
Zpět do kategorie