BOWERS & WILKINS 801 D4

MJ08.10.2021

Reprosoustavy podlahové

Nová řada Bowers & Wilkins je moc pěkná a z obrázků není šance si udělat dobrou představu o tom, jak to celé vypadá ve skutečnosti. Kůže a antracitově černý hliníkový trimming okolo zakřivených hran dává reprosoustavám ´Audi šmrnc´, takže vizuálně působí přesvědčivě a nadřazeně. Důležitější je ale zvuk a ten mě překvapil v tom nejlepším smyslu slova. Nejsou zde na místě žádné diskuse o tom, jestli příznivci značky shledají novou zvukovou filozofii B&W akceptovatelnou či nikoli – že jsou nové 801 D4 nejlepší reprosoustavou, jakou kdy jejich výrobní linka vypustila, je prostě fakt. Po hodně dlouhé době jsou to zase Bowersy, které bych si přál mít doma.

100% reference

Function and form

100%
Ease of use
89%
Sound
100%
Appearance

S Bowers & Wilkins 802 D2 jsem bydlel tři roky a byly to příjemné roky. Za tu dobu jsem je poznal skrz naskrz a to nejen díky tomu, že v průběhu oněch tří let měly možnost spolupracovat s nesčetným množstvím zesilovačů a reproduktorových kabelů. Pořád si myslím, že 802 D2 jsou výborné reprosoustavy. Pořád si rovněž myslím, že by potřebovaly něco víc k tomu, aby byly dokonalé. Týkalo se to hlavně extrémů frekvenční charakteristiky. Výškový nautilus je bezpochyby špičkový měnič, ale postrádal jsem u něj více rychlosti a vzduchu. Uměl skvěle fundamenty vysokých frekvencí a výšky byly znělé a průrazné, zněly vždy velmi fyzicky a jiskrné, ale z pohledu dnešního měřítka postrádaly jemnost. Jako by triangl nebyl nástrojem z tenké ohýbané ocelové kulatiny, jako spíše z topenářské trubky. Druhá připomínka by se týkala spodku, kde dvojice basových měničů dokázala vytvořit hloubku a tlak, ale – opět měřeno dnešními měřítky – reagovala pomaleji. Musím říci, že firma v tomto ohledu odvedla kus práce už model 800 D3 načrtl budoucí změny. Některé kroky byly kupředu (jemnost a kontrola zvuku, transparentnost), některé dozadu (postrádal jsem víc nenucené srovnanosti řady D2). Na předpandemické varšavské výstavě se objevily 800 D3 v modifikaci Sroll, která byla na první poslech efektní, na druhý unavující, nicméně ukázala, že se s reprosoustavami nechá dál pracovat. Bowers & Wilkins v mezičase nezahálel a odvedl na modelu kus práce. Řada dílčích vylepšení se nakumulovala ve zcela novou reprosoustavu, která není až tak pokračováním předchozího modelu, jako velkým skokem kupředu, tentokrát veskrze správným směrem.

Kabinety jsou koncipované obdobně jako u předchůdce – v půdorysu jde o dozadu se zužující kapku, jejíž oblá část je vpředu a zužující se špička vzadu, až na to že je ta špička utnutá mírně konvexním hliníkovým panelem, který probíhá vertikálně po celé délce hlavní ozvučnice a nese na sobě i bi-wiringové reproduktorové terminály. Změn se dočkaly vnitřní výztuhy, pověstná “Matrix” koncepce, které nově kombinují překližkové vrstvy a hliníkové prvky. Na 801 D4 nenajdete prakticky žádné dvě paralelní roviny a ani jedno ze tří pásem nesdílí stejnou ozvučnici. Navenek to vypadá – kromě několika designových prvků – že se toho zase až tak moc nezměnilo, ale opak je pravdou.

Tak například hliníkové hlavice středotónového měniče a výškového reproduktoru doznaly změny tvaru směrem k aerodynamičtějšímu vnitřnímu prostoru za membránami kvůli účinnějšímu rozptylu dozadu vyzařované energie. Všechno, co zbude, mají za úkol absorbovat gelové segmenty, které jednotlivé měničové sestavy od sebe navzájem oddělují. Cílem je pochopitelně maximální tuhost a inertnost každého subkabinetu bez toho, aby jeden ovlivňoval druhý. Další změny proběhly na konstrukci středového měniče, Bowers & Wilkins zde poprvé používá namísto tkaninového vlnovce vlastní vynález, který nazývá „biomimetický závěs“. Tkaná stříbřitá varianta na kevlar, která nahradila legendární žluté středové membrány a kterou měla pod názvem Continuum už řada D3, zůstává i zde. Oba basové měniče jsou sendvičem syntetické komůrkové pěny uzavřené v karbonovém filmu; B&W tomu říká Aerofoil, a to i proto, že basová membrána má směrem od středu k okrajům proměnlivou tloušťku, což je velmi inovativní řešení. Rozměrný basreflexový port je vyústěn směrem do podstavce a je již tradičně pokryt mělkými prohlubněmi k zamezení turbulencí ven proudícího vzduchu. 25mm výškový nautilus je opět kalotou z plazmově napařovaného diamantu.

Zespodu základny kabinetu najdete válečkové segmenty, po kterých je možné těžkou reprosoustavu (každá váží 100 kg) posunovat. Je pak na vás, jestli válečky nahradíte doporučovanými hroty nebo něčím jiným. Z mé zkušenosti bych se na hroty vykašlal, zvukově spíš škodily (a to nemluvím o tom, že ne každá podlaha hmotnost reprosoustav koncentrovanou do miniaturní styčné plochy hrotů zvládne). Spíš bych se doporučil poohlédnout po dobrých podložkách, jako například Stillpoints, Authentic Audio Image nebo Finite Elemente. Ty jsou jednak slyšet, jednak podlaze neublíží.

Bass management

Weight
90
Slam
92
Articulation
92

S novými Bowers & Wilkins 801 D4 visela Malia (Convergence, Universal) ve vzduchu mezi reprosoustavami jako vysochaná z jemného hudebního přediva, s výborným fokusem (a ten je tu třeba) a artikulací. Teple tepající a bublající syntetický spodek Smouldering Ashes měl výbornou kontrolu, bas byl vykonturovaný, nebyl plastově hladký ale krásně texturovaný, a v umělém reverbu utopený track vytvořil nesmírně transparentní iluzi velkého prostoru. Podotýkám, že jako se všemi B&W jsou i 801 D4 velice citlivé na správnou pozici reprosoustavy a posluchače vůči sobě. Domnívám se, že nalezení té konečné pozice bude pro majitele 801 D4 záležitost spíše několika dnů než hodin či dokonce minut. Trpělivost se zde opravdu vyplatí.

Aby se 801 D4 probudily, je potřeba vytočit knoflík hlasitosti doprava; pak muzika ožije a reprosoustavy se vám odmění otevřeným a konkrétním zvukem. Akustická kytara Nils Lofgrena (Acoustic Live, Analogue Productions) byla přes Bowers & Wilkins už opravdu hodně reálným nástrojem. Moc se mi tu líbil prostor, který u této živé nahrávky není až tak o celkové hloubce, jako spíše o tom, kde je hlas vůči kytaře a kde je kytara vůči mikrofonům. Nové 801 D4 se konečně staly i šampióny v celkové zvukové transparenci, ambientní informace ke mně z nahrávky proudily ostošest a měl jsem pocit, že opravdu sedím nějakých pět metrů od interpreta a tleskám spolu s diváky.

Clarity & delicacy

Detail
94
Air
89
Transparency
90

40 Years Anniversary sampler, vyvořený labelem STS Digital pro Siltech/Crystal Cable obsahuje jeden překrásný track. Najdete jej pod číslem 8 jako All by my Lord a jde o dětský sbor, doprovázený katedrálním orgánem. Přes Bowers & Wilkins 801 D4 měl zvuk opravdovou dimenzi, sbor se roztáhl v celé perspektivě prostoru, stěny vystřelily do stran a dozadu, a mě nezbylo než se pohodlně usadit, užívat si velebné atmosféry a počítat jednotlivé dětské hlásky. A abych nezapomněl – když varhaník zajel do spodních rejstříků, vytvořily 801 D4 až luxusní tlak, tohle ony opravdu umí. Bowers & Wilkins specifikuje frekvenční rozsah od 15 Hz (+/- 3 dB) a rozhodně bych tomuto číslu věřil.

Protože byl k dispozici i předchozí model, Bowers & Wilkins 800 D3, nebylo nic jednoduššího, než jej usadit na milimetr přesně do stejných poslechových pozic a novinku proti němu porovnat. Zbytek sestavy zůstal zcela identický, a protože obě modelové řady mají prostorově shodně rozvržené kabinety i měniče, jdou případné zvukové rozdíly na vrub interním vylepšením. Z tohoto pohledu šlo tedy o nesmírně zajímavé srovnání.

Tonal accuracy

Timbre
86
Dynamics
89
Temporal resolution
88

Rosa King a její Come On, Sit Down je vokální číslo z totožného sampleru a má vše, co od takové hudby čekáte, včetně nenápadného piana, které bylo přes 801 D4 krásně znělé, a v sóle po 2:40 z něj úplně tryskaly barvy a perkusívní rytmika.

Přes 800 D3 se dějí věci jinak. Ne trochu jinak, ale trochu hodně jinak. Když to vezmu jen ve zkratce, tak jsem slyšel tohle: Bas se tlačí víc dopředu, ale je méně pod kontrolou. V porovnání s 804 D4 má větší sklony zůstávat na scéně příliš dlouho, bleskurychlé start-stop se tu nekoná. Zpěvaččin hlas je plošší a jako by si se sebou nesl signaturu ozvučnic, jako by vycházel zevnitř velké šatní skříně. Podobně se to děje třeba u Harbeth, tam je to ale dané kompromisní ozvučnicí. U Bowers & Wilkins 800 D3 byla ozvučnice všechno, jen ne kompromisní, takže jde nejspíš jen o průběh frekvenční charakteristiky. 801 D4 jsou prostě srovnanější a jakmile uslyšíte muziku jednou z nich, už se zmíněného ´skříňového´ pocitu u 800 D3 nezbavíte.

Spatial resolution

Holography
91
Soundstage width
90
Soundstage depth
92

Markantní je rozdíl na výškách, kde je 800 D3 představitelem staré filozofie značky, kterou jsem popsal v úvodu. Celkově to u 800 D3 víc cinká, ale i víc šustí. Trochu přeháním a zní to krutě, ale dělám to schválně, aby měl čtenář představu o tom, jak moc v Bowers & Wilkins na novince zapracovali.

Je zajímavé, že u výše zmíněné kombinace dětský sbor/varhany jsou některé rozdíly méně patrné. Ukazuje to, že hlavní proměnu prodělala tranzientní rychlost, kontrola ataku a ukočírované doznívání. Jednotlivé prvky mixu mají tím pádem méně rozmazané hranice a zvuk je přehlednější a čistší, což na táhlých tónech (jako jsou varhany) není tolik poznat. Když se obloukem vrátím zpět k Nils Lofgrenovi, tak u 800 D3 trvá pocit z menší fyzičnosti a lehké zastřenosti středového pásma. Tahle muzika je tranzientním festivalem a 800 D3 tu ve srovnání s 801 D4 působí nedospěle, barvy jsou o odstín vybledlejší a zvuk tolik nebaví.

Takže jaké je resumé? Tentokrát velmi jednoduché: perfektně odvedená práce.

Price as reviewed:900 000,- Kč

Recommended resellers

Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877

Jasyko, Brno, 541 210 108

Associated components

  • Zdrojový komponent: McIntosh MCD600 SACD, XDuoo X10T II PDP
  • Zesilovače:  McIntosh C2700 předzesilovač, McIntosh 1.25kW quad balanced mono bloky
  • Reprosoustavy: Bowers & Wilkins 801 D4 a 800 D3
  • Interkonekty a reprokabely: In-Akustik XLR Referenz 2404, Authentic Audio Image Maestoso XLR, Classe Delta, In-Akustik Reference LS-2404 AIR
  • Filtrace a síť: In-Akustik Referenz AC-3500, Authentic Audio Image power distributor, In-Akustik Referenz AC-1502, Authentic Audio Image Maestoso C19/C15

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion

Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
80%

ANTE Supersonic One

Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...

Recommended resellers

Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928

Sound
84%

AQ Canto 5

Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
54%

AUDIO PHYSIC Avantera

Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
64%

AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+

Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
81%

AURUM CANTUS V6F

Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
55%

AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
60%
Zpět do kategorie