MCINTOSH XRT2.1 K
Reprosoustavy podlahové
XRT2.1K jsou úchvatným představitelem moderní industriální školy. Každá reprosoustava váží 160 kilo, je přes dva metry vysoká, a v každé najdete ne méně než 81 (!) měničů. Inspirace přišla z koncertních PA systémů a z instalací v kinosálech a tak není divu, že jako celek zvládnou tyhle sloupy přes 2000 wattů výkonu. Předpokladem tedy je, že budete hrát nahlas.
Function and form
Pojďme si tedy udělat měničovou inventuru: každá čtyřpásmová věž XRT2.1K nese 45 výškových kalot (19 mm, s hliníkovo-hořčíkovou membránou), 28 měničů pro vyšší středy (51 mm, s hliníkovo-hořčíkovou membránou), 2 reproduktory pro nižší středy (165 mm, Nomexové membrány na plástvové struktuře, s velkým zdvihem) a 6 basových měničů (200 mm, Nomexové membrány na plástvové struktuře, s velkým zdvihem). Pro každou sekci jsou na podstavě reprosoustavy k dispozici samostatné reproterminály:
- basy (12 Hz -150 Hz) se připojují přes terminály označené “Subwoofer”
- nižší středy (150 Hz – 450 Hz) přes terminály označené “Low”
- vyšší středy (450 Hz – 2100 Hz) a výšky (2100 Hz – 45000 Hz) přes terminály označené “Mid/High”
To umožňuje propojit s reprosoustavami až tři zesilovače (tri-amping), popřípadě použít tri-wiring. Základna XRT2.1K má nepostradatelné McIntosh logo, které je možné rozsvítit po propojení zdířky POWER CONTROL IN vedle terminálů se výstupem POWER CONTROL OUT na zesilovačích. Alternativou je dodat napájení logům pomocí dedikovaného napájecího centra McIntosh MPC1500. Na tomto místě je důležité poznamenat, že jinak žádné síťové šňůry nepotřebujete, XRT2.1K nejsou aktivní ani poloaktivní reprosoustavy a nemají žádný vestavěný zesilovač, což je při takové koncepci trochu škoda.
Na skleněno-hliníkové podstavě (nesené čtyřmi stavitelnými nožičkami) spočívá basový kabinet. Pole výškových a středovýškových měničů nese samostatný panel, který je pomocí konzol předvěšený před hlavním kabinetem. Aby nezastíral dva středové měniče, jsou tyto vyústěny diagonálně do strany. V ryze hedonistickém McIntosh duchu jsou i upevňovací segmenty pro předvěšený panel – imitují otočné přepínače z McIntosh zesilovačů. Podle firmy vertikálně uspořádané pole měničů snižuje citlivost na prvotní odrazy, umožňuje vyšší výkon, snižuje harmonické zkreslení a vyhlazuje rozptyl aby „nebyli blíže sedící posluchači zahlceni příliš hlasitým zvukem a ti vzdálenější naopak neměli problém s poklesem hlasitosti.“
XRT2.1K jsou reprosoustavy průměrně citlivé (90 dB) a na papíře jsou 8-ohmové. Jako cokoli dalšího od McIntosh jsou schopny vizuálně zcela ovládnout poslechový prostor.
Bass management
Kamarád poznamenal, že tyhle McIntosh soustavy vypadají apokalypticky. Můžu k tomu dodat jen to, že ony i hrají apokalypticky. De facto tak byly postavené – McIntosh s nimi útočí na nejnáročnější instalace domácího kina, nikoli na urýpané a vybíravé audiofily. Neznamená to, že neumí zahrát highendově, ale jejich specializace je jinde: v energii a měřítku, s kterým vyšlou zvuk do poslechového prostoru. Není divu, že dark-ambientové opusy jako je Mechanics of Desolation projektu Skrika (Fifth Nature, Cryo Chamber) vyplnily místnost mechanizovanou infrasonickou ničivou silou, s veškerou energií soustředěnou mezi 15-60 Hz a prakticky nulovým obsahem nad 8 kHz: to byla pro XRT2.1 K skvělá potrava a výsledek měl rozměr soundtracku ke konci světa. Netvrdím, že šest basových měničů v každém sloupu dokáže vytvořit obdobný seismický tlak jako specializované subwoofery Thor's Hammer od Wilson Audio nebo Goliath XD od Legacy Audio, ale byl to zážitek. Koneckonců navzdory tomu, že jen málo záznamů má nějaký hudební obsah pod 40 Hz, jsou velmi nízké frekvence potřeba pro dotvoření ambientní prostorové informace, a to i v high-end audiu. Elektronická hudba jako Skrika se bez nich ale neobejde vůbec a chybí-li, chybí prakticky 80% zážitku.
Clarity & delicacy
McIntosh umí i detail a mě se líbilo, jak XRT2.1 K dokázaly rozlišit nuance mezi dvěmi edicemi alba Ingenuity britských Ultravox. Mám doma dvě verze, reprint “New Frontier“, který je součástí projektu Ambitions na labelu Eagle Rock/Membran z roku 2005, a originální MCPS/Intercord Ton print z roku 1994 (to je ta s okřídleným astronautem na přebalu). Máme tohle album moc rád a v pomyslném žebříčku jej řadím jako třetí nejlepší hned za klasiky Vienna a Rage in Eden. Ingenuity obsahuje nádherně napsané písně, jako titulní Ingenuity, nebo Give it All back, nebo Ideals. Žádná z verzí není remasterem v pravém slova smyslu a obě se těší výjimečné 14dB dynamice. Ambitions verze nicméně tvrdí, že prošla „24bit/96kHz high end masteringem“ před tím než byla downsamplována na 16bit/44.1kHz pro CD.
Malé rozdíly mezi oběma printy uměly XRT2.1 K dát najevo. Originál byl hladší a spojitěji hrající, s melodičtějším a kulatějším basem. Ne o moc, ale byl. Na Ambitions verzi byl vokál Sama Blue (který zde odvádí přinejmenším stejnou práci jako Midge Ure) mírně zrnitý a syntezátory lehce přeexponované. Rozdíly malé, ale existující, a XRT2.1 K na ně dokázaly poukázat. Současně ale musím upřímně říct, že celá McIntosh sestava, tak jak byla, nebyla tak rozlišující jako můj domácí set Magico/Constellation, celkově ale měla navrch v síle a mase bez toho, aby rozsekávala zvuk na mikroskopické částice.
Tonal accuracy
XRT2.1 K nemají problém přehrát cokoli, ale z výše napsaného si lze dovodit, že v rockové hudbě budou jako doma. Díky solidnímu basu, dynamickým schopnostem a umění rozdistribuovat zvuk rovnoměrně v místnosti zazářily v kouscích jako Time z The Dark Side of the Moon (Pink Floyd, Capitol SACD). Doprovodné vokály měly bezvadnou prezenci v poslechovém prostoru a syntezátory analogovou sílu a drama. Podobně kompetentní byly XRT2.1 K i tonálně, přetože zde lze mít určité výhrady ve srovnání s tím nejlepším, co jsem slyšel. Chopinovy Piano Concertos s Benjaminem Grosvenorem za pianem (Decca) byly ve středovém pásmu vybledlejší, naopak akcent byl na spodku a vršku, takže křídlo znělo méně relaxovaně a více muskulárně.
Spatial resolution
Nejlepšího výsledku v prostorovosti dosáhnete vždy se synergistickým zapojením místnosti. Zde to znamená, že ta by měla být spíš větší, abyste ji s XRT2.1 K nepřetlakovali, a s reprosoustavami dál od sebe. Budete potřebovat vytlumit bas, případně použít DSP. McIntosh nabízí procesor MEN220, což je Lyngdorf v McIntosh kabátě, který bude dobrým doplňkem reprosoustav a neporuší zelenomodrou auru značky.
Na rozdíl od většiny highendových reproduktorů nediskriminuje XRT2.1 K obecenstvo a dobrý zvuk se dostane k uším více posluchačů současně. Přesto je úplně ten nejideálnější sweet spot v laterální rovině úzký, to ale není kritika, to je prostě zákonitost. Na druhou stranu dokáží XRT2.1 K pokrýt neměnícím se zvukem více sedadel do hloubky. To je ale můj highendový pohled, když z nároků o něco slevíte, dostanete solidní pokrytí celé místnosti.
McIntosh XRT2.1 K jsou odvážně pojaté reprosoustavy za cenu domku na venkově. Je docela obtížné je v absolutním měřítku hodnotit, protože jsou kategorií samy o sobě. Pokud rádi posloucháte nahlas a máte na to prostor, není tu moc co řešit. Nikde není napsáno, že musíte použít McIntosh zesilovač, a tri-amping otevírá v amplifikaci značné možnosti. Za mě je škoda, že basová sekce XRT2.1 K je pasívní; myslím, že v aktivu by se z ní dalo vyzískat vice.
Recommended resellers
E.P. Audio s.r.o., Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877
Manufacturer's website: http://www.mcintoshlabs.com
Associated components
- Zdrojový komponent: McIntosh MCD600 SACD, MEN220 DRC system (bypassed), MPC1500 power controller
- Zesilovače: McIntosh C1100 předzesilovač, McIntosh 1.25kW quad balanced mono bloky
- Interkonekty a reprokabely: Wireworld Gold Eclipse 8
- Filtrace a síť: Wireworld Silver Electra 7
ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion
Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...
Recommended resellers
AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232
ANTE Supersonic One
Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...
Recommended resellers
Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928
AQ Canto 5
Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...
Recommended resellers
AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232
AUDIO PHYSIC Avantera
Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...
Recommended resellers
CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844
SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802
AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+
Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...
Recommended resellers
CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844
SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802
AURUM CANTUS V6F
Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...
Recommended resellers
Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313
AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino
Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...
Recommended resellers
HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894