YG ACOUSTICS Sonja 2.3i

PW01.09.2022

Reprosoustavy podlahové

U YG Acoustics, podobně jako u jejich největšího rivala Magico, to vypadá spíše jako v montážní hale Airbusu – a nejen protože používají stejné frézky – než jako u výrobce reprosoustav. Všechno se frézuje z leteckého hliníku a spojuje se lisováním místo tradičních šroubů a vrutů. Jednotlivé komponenty, ze kterých jsou YG sestaveny, se počítají na tisíce, a firma jde i tak daleko, že z hliníku frézuje i membrány jednotlivých měničů.

Function and form

98%
Ease of use
94%
Sound
100%
Appearance

Na výrobu 1 kila hliníku se spotřebuje 15 kWh energie a 1000 l vody. A to nemluvím o dalším obrábění. Dohromady váží obě věže Sonja 2.3i 410 kg a jsou ve své podstatě celohliníkové. Jako takové na první pohled jako kandidáti na udržitelnou reprosoustavu roku nevypadají, ale je třeba si uvědomit, že nespotřebovávají tuny epoxidových pryskyřic a pojiv, a že veškeré hliníkové ořezy jdou zpět k recyklaci. Pokud YG někdy v budoucnosti doslouží, lze hliníková monstra na rozdíl od lakovaných dřevěných a laminovaných kabinetů opět bezproblémově recyklovat. Tudíž jsou zelenější, než se může zdát.

Základním stavebním kamenem reprosoustav YG jsou už léta dvě technologie, založené na třírozměrném CNC: ForgeCore, která se týká magnetického systému/motorů měničů, a BilletCore, která se týká membrán. ForgeCore najdete u výškových hedvábných kalot, kde optimalizuje usazení motoru ve struktuře měniče a – podle YG Acoustics – dramaticky snižuje jeho zkreslení. BilletCore je ve jménu frézování membrán. Ano, čtete správně, hliníkové membrány všech čtyř konusů v Sonja 2.3i, tedy 2x26cm basových reproduktorů a 2x15cm středových reproduktorů), vznikají ubíráním materiálu z hliníkového bloku. Ve výsledku je 7 kg těžký hliníkový plát zredukován na hmotnost pouhých 30g a tloušťku 200 µm. Oproti obvyklým lisovaným membránám nabízí YG větší zatížitelnost a lepší charakteristiky zkreslení, z pohledu zvuku pak bleskurychlou tranzientní odezvu a dynamiku.

Horní modul (výškový a dva středové reproduktory) jsou osazené v konfiguraci d´Appolito, navíc v konkávně vybraném zakřivení, takže se akustické osy měničů potkávají na uších posluchače. Vertikální symetrie znamená nejen srovnanější chování v horních dvou třetinách frekvenční křivky, ale i lepší (čti menší) interakci měničů s podlahou a stropem.

Všech pět měničů v reprosoustavě obhospodařuje výhybka, optimalizovaná na frekvenci i fázi. DualCoherent Crossover, jak jí v YG říkají, je laděná na maximální rozptyl +/-1 dB od pravítkově rovné frekvenční odezvy, a maximálně +/-5° posuny v relativní fázi. To jsou pozoruhodné parametry a zejména úsilí, kterou firma věnuje fázové korektnosti, je opravdu slyšet. V Sonja 2.3i je nově druhá generace výhybky (Dual Coherent Mk2), která používá vlastní cívky ViseCoil v basové části a ToroAir ve středové, což podle YG zlepšuje linearitu, eliminuje přeslechy, a zpevňuje bas.

Sonja 2.3i je reprosoustavou plně pasívní, specifikovanou do 4ohm při 88dB citlivosti. Můžete ji mít v chromu (ChromALure), libovolné anodizaci, případně lakovanou v barvě na přání. Vzorník povrchů vypadá opravdu hodně atraktivně. Kabinety jsou pochopitelně celohliníkovým majstrštykem. Sonja jsou, s výjimkou kalot, de facto celokovovou záležitostí od hlavy až k patě. Navíc jsou záležitostí modulární. Můžete začít pouze malým stojanovým monitorem (2.1i), později dokoupit basovou sekci (2.2i), a ještě později vyměnit basovou sekci za zdvojenou basovou sekci (2.3i).

Bass management

Weight
94
Slam
94
Articulation
95

Vyhodnotit reprosoustavy Sonja 2.3i je značná výzva i pro zkušeného posluchače, nemluvě o posluchači víkendovém. Pokud jste zvyklí udělat si názor za dvacet minut, tak pravděpodobně odejdete s tím, že to možná má potenciál, ale že už jste slyšeli lepší. Pokud ale hledáte reprosoustavy, které vás budou bavit den za dnem a rok za rokem, dejte jim víc než dvacet minut. YG Acoustics dělají očividně některé věci jinak a výsledek stojí za to.

Dá se k tomu připočíst i reprodukce růžového šumu. Já vím, jsem s ním někdy otravný, ale když on vám toho řekne tolik. Rozdíl mezi korelovaným a nekorelovaným šumem (testovací track Sheffield Labs) byl nejmenší, co jsem kdy u jakékoli reprosoustavy slyšel. Lépe řečeno - vyjma rozdílu mono-stereo nebyl rozdíl mezi oběma tracky vůbec žádný. Zvuk byl v obou případech totálně koherentní a tonálně jsem nezaznamenal jakékoli excesy. Nepřekvapuje to u středovýškové sekce, která má 20 cm na šířku a 50 cm na výšku, a tak lze očekávat monitorově korektní zvuk. Jenže ani další dvě rozšíření směrem dolů neznamenala pro šum jakoukoli změnu rovnováhy, jen to prostě začalo víc burácet.

Další věc, kterou mají v YG Acoustics hodně dobře zvládnutou, je bas. Na první dobrou si řeknete, že je ho tam nějak málo. No jo, jenže pak ho změříte a on tam je, s nástupem v plné síle od 20 Hz v poslechovém místě, a chová se vzorně až do momentu, kdy od něj práci převezme středové pásmo (měřeno kolísavým spektrem 20 Hz – 200 Hz). Není pak divu, že jsem si opravdu pochutnal na akustickém kontrabasu. Bylo tam všechno – prsty, struny, hmatník, korpus. Dokonce jsem měl pocit, že přes Sonja 2.3i vidím i bodec, rozrývající prkna dřevěné podlahy. Úplně jsem si kontrabas přes YG zamiloval, hlavně proto, že to byl v jejich podání nástroj skutečně akustický, bez amplifikace, bez líbivého nasvícení a nadupání, bez obvykle chváleného „utažení“… prostě nazvěte si to jak chcete, ale tohle bylo opravdu hodně reálné a troufnu si tvrdit, že to byla zatím nejvěrnější (tím neříkám nejatraktivnější) reprodukce kontrabasu, co jsem kdy slyšel přes jakýkoli audio systém. A to byla poslechová místnost relativně skromných 35 m2 podlahové plochy. Tomu říkám výkon.

Clarity & delicacy

Detail
95
Air
94
Transparency
96

Cassandra Wilson a její Come On My Kitchen je další stálice mého setlistu od doby, kdy jsem poprvé u tohoto tracku zalapal po dechu kdysi dávno přes poloaktivní Legacy Audio Aeris (čas hrozně letí). Sonja 2.3i  je kompletně pasívní reprosoustava a hlavně, jak jsem už zmínil, YG Acoustics jde na zvuk jinak a snaží se, aby zvuk docestoval k posluchačovým uším pokud možno co nejrovněji a bez fázových kotrmelců. Nepřekvapí tak, že jednotlivé složky basového spektra jsou naprosto čitelné, nemaskují jedna druhou, track si drží výbornou nástrojovou separaci, je hladký pro uši a dobře se poslouchá.

Další highendový etalon, Rebecca Pidgeon a Spanish Harlem. Nebudu se znovu rozplývat nad kontrabasem (i když bych mohl), ale pro změnu zmíním vokál. Ten byl bezvadně artikulovaný, s krásnou ambiencí a parádně zvládnutými sykavkami. Výšková kalota YG je jemnější než třeba bleskurychlé AirMotion pásky, s náznakem subjektivního lehkého roll-offu úplně nahoře. Hodně mi to připomínalo projev Vivid Audio, které pracují s hliníkovými kalotami v poměrně decentním nastavení. V důsledku je reprodukce na vršku hladká a fluidní a vytváří dojem svezení luxusní limuzínou.

Tonal accuracy

Timbre
87
Dynamics
91
Temporal resolution
93

Domique Fils-Aimé a Birds je zajímavá dynamickými špičkami bicích nástrojů a perkusívních tlesknutí. Je to pevné, je to přesné, je to dynamické. Přes Sonja 2.3i mají tranzienty potřebnou tvrdost i rychlost, přesto se nesnaží uříznout uši a v podstatě působí kultivovaně a svým způsobem decentně. Kultivovanost je jedním z význačných rysů YG. Nezbývá než zopakovat, že na první dobrou to nejspíše nejsou reprosoustavy, od kterých byste po pár minutách s nadšením vyskočili a běželi pro kreditní kartu. Na to jsou moc dobré. Přečtěte si knížku Jeremy Clarksona Vím, že máš duši a pochopíte, že opravdový technický klenot oceníte až časem, až s ním žijete. A tak i já, o mnoho týdnů a mnoho reprosoustav později, jsem se bezděky musel pořád v duchu vracet ke zvukové filozofii YG Acoustics. Dostal jsem se do pasti a chtě nechtě si musel přiznat, že síla jejich projevu je v čiré nekonfliktní neutralitě, s jakou posílají programový materiál, zakódovaný ve souborech a vyřezaný v drážkách, k našim uším, a že to dělají lépe než většina ostatních.

Patrně nejlepší nahrávku k vyhodnocení schopnosti audiokomponentů podat věrně prostor naleznete na sampleru Chesky Records No.2 a jmenuje se General Image and Resolution Test. Psal jsem o ní už mnohokrát, neboť patří do mého trvalého testovacího arzenálu. Muzikanti, kroužící se svými instrumenty okolo jediného mikrofonu vystupovali přes Sonja 2.3i v přední pozici až někam k mé sedačce, člověk měl chuť natáhnout ruku a dotknout se toho nejbližšího. V zadní krajní pozici je to ošemetnější, tam hrají velkou roli odrazy a obvyklá blízkost zadní stěny, takže oběžná dráha hudebníků byla spíše elipsoidní. Tak jako tak, opět šlo o jednu z nejlepších reprodukcí tohoto tracku vůbec. Znovu připomínám, že v prostoru s běžnou podlahovou plochou.

Spatial resolution

Holography
95
Soundstage width
95
Soundstage depth
95

Velmi poučné je prozkoumávat – skrze YG Acoustics Sonja 2.3i - rozdíly mezi špičkovým digitálem a špičkovým vinylem.

Sampler Celebrating 95 Years Of Elac byl k dispozici jako 180g DMM vinyl i jako UHQ Hi-Res file. Najdete na něm parádní kousky – Rutterovo Requiem, Natalii Merchant, Agnes Obel, Anette Askvik nebo energické duo Rodrigo y Gabriela. Dostanete překrásný akustický amalgám a bohatě kolorovanou muziku, kde se toho děje ve všech vrstvách opravdu hodně. YG se daří všechno dění v jednotlivých skladbách odseparovat na výbornou a uzamknout s velkou kontrolou v prostoru nahrávky a v prostoru poslechové místnosti. Překrásné je, jak například v Requiem nebojuje soprán Nancy Keith s jedním z největších varhanních systémů Fisk v Meyerson Symphonic Center, kde nahrávka vznikala, přestože varhany vystaví v místnosti obrovskou zvukovou stěnu. Oba světy mají v ryze highendovém provedení něco do sebe, ale aniž bych se chtěl kohokoli dotknout, digitál měl v tomto případě jasně navrch. Vinylový středocentrismus a přítomnost zkreslení všeho druhu sice znamenalo jistou okouzlující barevnost a fyzično, leč řada informací zůstane utopená v šumu drážky. Toto není pojednání o rozdílech mezi formáty, vyplývá z toho jen prostý fakt, že Sonja 2.3i jsou natolik transparentní, že jsou přes ně tyto rozdíly jednoznačně slyšitelné a na změny na vstupu dokáží velmi citlivě reagovat, stejně jako citlivě reagovaly na degradaci v digitálním krmení skrze přenosný transport XDuoo, jež se nemohl měřit s dedikovaným Taiko streamerem ani vzdáleně.

Pokud se bojíte tenkého a ostrého zvuku – a přemíra hliníku na ozvučnici a měničích k tomu může svádět – vězte, že YG Acoustics Sonja 2.3i mají blíž k italské zvukové škole než k americkému adrenalinu, jen z té italské školy eliminují prvoplánovou líbivost a romantiku.

Ve štíhlé siluetě dostanete bravurně vybalancovaný zvuk s výborným prostorem, pevným a přehledným basem, decentními výškami a detailním pohledem na nuance v nahrávkách. Sonja 2.3i hrají s naprostou jistotou a je z nich vůči komponentům cítit velká rezerva – víte, že když nechcete nemusíte, ale můžete.

Jedna (sympatická) věc na závěr; zmínil jsem, že Sonja je modulární systém, který umožňuje postupně základní středovýškový modul rozšiřovat. Firma si je vědoma toho, že nestačí jen přidávat basové sekce, ale že je třeba celou reprosoustavu znovu naladit. Součástí ceny přídavných modulů jsou proto i upgrady výhybek. Není kvůli tomu potřeba reprosoustavy nikam posílat, změny provede technik u vás doma. I tak vypadá servis, který je vzhledem k ceně YG produktů dá očekávat.

Price as reviewed:3 700 000,- Kč

Recommended resellers

Dreamaudio, Bratislava, +421 907 838 806

Associated components

  • Zdrojové komponenty: Taiko Audio SGM Extreme streamer, Pilium Devine Line DAC Elektra, Paul Pang Quad Switch, Kuzma Stabi R, 4Point Single raménko, DS Audio Grand Master vložka, DS Audio Equalizer, xDuoo X10T II digital transport
  • Zesilovače: Pilium Devine Line Ares předzesilovač, Pilium Hercules monobloky
  • Interkonekty a reprokabely: Siltech Triple Crown, Vyda Laboratories Orion, InAkustik Toslink
  • Filtrace a síť: Pilium DCF, Torus Power AVR2 16, Siltech Ruby Mountain, DS Audio ION-001

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion

Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
80%

ANTE Supersonic One

Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...

Recommended resellers

Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928

Sound
84%

AQ Canto 5

Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
54%

AUDIO PHYSIC Avantera

Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
64%

AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+

Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
81%

AURUM CANTUS V6F

Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
55%

AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
60%
Zpět do kategorie