PLINIUS SA-Reference
Koncové zesilovače
SA-Reference umí velmi jemně vymalovat všechno, co se děje od středů nahoru, a dokáže si pohrát s každým detailem – třeba sbor v Orffově Carmina Burana slyšíme vlastně dvakrát: jednou zprava jako víceřadou mnohobodovou strukturu hlasů a podruhé zleva, tentokrát jako odraz od protilehlé stěny katedrály. Zvedal jsem hlasitost decibel po decibelu zkoušeje, kdy se zvukový obraz zhroutí. Marně. DP-78 jel na plný výstup přímo do SA-Reference a všechno bylo pořád správně.
Function and form
SA-Reference je současným nejvyšším a nejtěžším (57kg) modelem v katalogu Plinius – za jeho hmotnost mohou celkem čtyři (!) masivní transformátory, které spolu regulací v budící části zajišťují naprosto stabilizovaný zdroj napětí.
SA-Reference patří jedno prvenství: můžete si totiž vybrat, jestli jej chcete provozovat v čisté třídě A nebo v AB. Uděláte to úplně jednoduše tlačítkem na čelním panelu: stisknete jednou – jste ve třídě A, stisknete podruhé – jste zpátky v AB. Obojí má své výhody a nevýhody, ale o tom až za chvilku.
Vlastníte-li malý šroubovák, můžete na vnitřní řídící desce provést dvě operace, kterými je možné si SA-Reference uživatelsky přizpůsobit. Otáčením malého potenciometru zvyšujete a snižujete svítivost obou modrých LED diod na čelním panelu, posouvaním spojky tzv. ekologického jumperu zase nastavujete, jak moc má za vás zesilovač hlídat spotřebu elektrické energie - je jím možné zajistit, aby se zesilovač sám přepnul do třídy AB po 15, 30, respektive 60 minutách poté, co dohraje muzika.
Čelní panel je estetickou záležitostí s čistě vyřezaným firemním logem a sériovým číslem pod ním, což je malý detail, vzbuzující pocit, že vlastníme jedinečný přístroj. Číslo 200, které hrdě nesl zkoumaný zesilovač, okamžitě podnítilo moji touhu poznat, kdo je majitelem čísel 199 a 201. Škoda, že to není v průvodní dokumentaci, jistě je alespoň jeden z nich krásná hifistka. Kromě tlačítka přepínače A/AB je zepředu už jen symetricky umístěný vypínač vstupního signálu MUTE, hodící se v případě, že chcete vzadu pouze přepojit kabely a nechcete kvůli tomu vypínat a znovu žhavit celé monstrum.
Fraktálně rozvětvené chladiče po stranách nás zavedou dozadu, kde najdeme pár symetrických (XLR) a pár nesymetrických (RCA cinch) vstupů, reproduktorové šroubovací terminály a zásuvku síťové šňůry s hlavním vypínačem. Méně obvyklá je přípojka sběrnice pro dálkové systémové ovládání a úplně netradiční je přepínač uzemnění, kterým se může hodit při vzniku brumových smyček u nesymetrického propojení (oddělí nám signálovou zem od šasi zesilovače).
SA-Reference je schopen poslat do 4 ohmů 450 W, respektive 300W do 8 ohmů. Pro případ, že by to nestačilo, stačí otočit knoflíkem na zadním panelu a zesilovač převést do režimu MONO/BRIDGED a hned máme k dispozici monoblok s výkonem 1 kilowatt, který rozhýbe i nejzatvrzelejší reproduktory. Bylo by jistě zajímavé mít takto v systému dva SA-Reference s 2x1000W výkonu.
Je pochopitelné, že při provozu ve třídě A se na tak vysoká čísla nedostaneme – ve stereo módu se v áčku vyšplháme přibližně k 2x100W a to, co je nad tuto hranici, potom převezme třída AB.
Bass management
Plinius SA-Reference má úžasný spodek. Těžko říci, jak toho využijete, nevlastníte-li buď opravdu plnohodnotné reprosoustavy nebo pořádný subwoofer. Consequence toho využít bezezbytku dokázaly a předly naprostým blahem, a zejména proto kontrabas navodil výše popsané fyziologické pocity, založené na ´hmatatelném´zvuku. A co teprve když přejdeme k milisekundovým elektronickým pulsům německých Kraftwerk (Tour de France Soudtracks). Je fakt, že k tomuto CD ve svých poznámkách z poslechové seance nemám napsaného nic - kromě načmáraného ENERGIE, ENERGIE, ENERGIE!!! - jelikož jsem seděl jako přikovaný a na psaní jsem úplně zapomněl.
Clarity & delicacy
Slyšeli jste někdy kontrabas naživo, řekněme tak na vzdálenost dvou metrů? Jestli ano, tak mi jistě dáte za pravdu, že to není jen takové to hluboké drnkání, jak jej známe z domácích hifi systémů, ale že je i při zavřených očích cítit, jako musí hráč vyvinout na strunu sílu, aby ji rozezněl a jak nasucho polkneme, když náběžná hrana onoho BRNK! Dorazí rozvibrovaným vzduchem až k našim uším. No a přesně takové BRNK! Je slyšet i skrze SA-Reference v tracku Stardust/Yerba Buena Bounce (The Hot Club of San Francisco ze sampleru This is K2HD Sound, FIMK2 HD078). Kytara, která se připojí okolo 2´50, je přesně zaříznutá a vnese do poslechu lahůdky typu jemný šelest strun, rezonující dřevo korpusu či šum analogového pásu na pozadí – posluchač je odtransportován pár desítek let zpět, kdy digitální ticho neexistovalo a signál žil i v pauzách. Díky Dynaudio Consequence máme přesný přehled o rozesazení muzikantů ve studiu, kdy se vyšší kmitočty dostavují k uším z naprosto jednoznačně určitelných pozic, zatímco basující doprovod dráždí smysly svou přibližnou prostorovou neurčitostí. Není bez zajímavosti, že se celá prostorová akustika naprosto změní, pustíme-li si stejnou skladbu z originálu, tj. CD vydaného Reference Recordings (RR-109)
Tonal accuracy
Trojka Plinius-Dynaudio-Accuphase svou zvukovou transparencí ilustrativně ukázala, kde nechal (oproti kvalitnímu SACD) v CD formátu tesař díru. SACD vrstva Ballad of The Gnomes (Respighi, Geoffrey Simon/Philharmonia Orchestra, Cala Records CACD4028) hybridního disku hraje natolik lehce a hlaďounce, a to od brutálních fortissim do nejjemnějších pianissim, že z toho až běhá mráz po zádech. Po pomalém osmiminutovém úvodu se v Respighim probudí celý orchestr a začnou se dít věci: ještě nikdy jsem neslyšel symfonické těleso s takovou úžasnou mírou separace a komunikace, kdy je každý jednotlivý nástroj možno samostatně sledovat a přesto všechno dohromady tvoří jeden organický a propojený celek. Kdybych byl na koncertě, zasloužila by si taková performance potlesk ve stoji.
Spatial resolution
Jakmile se SA-Reference zahřeje, topí. Na tomto místě upozorňuji, že A-třída se svými tepelnými ztrátami je u Pliniusu opravdu demonstrativní – zapomeňte na to, že zesilovač utopíte někam do racku! Jeho místo bude kvůli hmotnosti na rovné nezakryté podlaze, která umožňuje proudění vzduchu žebrováním rozpálených chladičů a nad ním nebude nic. Zesilovačem spotřebovanou energii snadno vykompenzujete úsporami za vytápění v zimě.
Polehčující okolností je, že jakmile se SA-Reference zahřeje, linou se přes něj opravdu nádherné zvuky, jako jsou třeba sametově hladké (ale ne vyhlazené) housle v Reinhardtově Rhythme Futur. Zvuková scéna je jedna z nejlepších, jakou jsem měl možnost slyšet, při troše fantazie je možné lokalizovat i podlahovou krytinu nahrávacího studia. No, krytinu možná ne, ale je až zarážející, s jakou samozřejmostí je slyšet, co se ve studiu děje, když hráči odloží své nástroje – vydechnutí, pohyby, rozvíření vzduchu kolem mikrofonů.
Popsané poznatky se týkají provozu zesilovače ve třídě A, která dává proti A/B svobodnější zvuk s větším leskem a nadhledem. Rozdíl není velký, ale pro toho, kdo má z koncertních sálů naposlouchanou živou akustickou klasiku, to bude dostatečný důvod, aby SA-Reference v A/B neprovozoval.
Recommended resellers
Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475
Manufacturer's website: http://www.pliniusaudio.com
Associated components
- Zdroje signálu: Accuphase DP-78 napojený přímo do zesilovače variabilním výstupem
- Zesilovače: Bryston 28B-SST2
- Kabely: Furutech Lineflux a Speakerflux
- Reprosoustavy: Dynaudio Consequence Ultimate Edition
- Filtrace a síť: Furutech Daytona 303E, Furutech Powerflux
ACCUPHASE A-65
Je zajímavé, že v Accuphase nijak zvlášť neřeší naprosto striktní oddělení napájení jednotlivých kanálů, které v tomto případě obstarává jeden kilowattový toroid. Řeší zato jiné věci, a tak je transformátor hermeticky uzavřen ...
Recommended resellers
Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078
ACCUPHASE A-80
Před kritickým poslechem je potřeba nechat zesilovač pár desítek minut prohřát, zastudena to nemusí být úplně ono. Když jsem vlastnil A-70, nevypínal jsem ho vůbec, ale to byl docela drahý špás, neboť i tak si áčko bere ze zásuvky ...
Recommended resellers
Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690
Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078
APOLLON AUDIO PET 950
Eigentakt je momentálně posledním slovem na poli zesilovačů třídy D. Zdá se, že postupně dokážeme vytěžit z digitálních zesilovačů víc a víc a Eigentakt v sobě spojuje účinnost a výkon, která je třídě D vlastní, se schopností ...
Recommended resellers
Apollon Audio direct webshop
ASR Emitter II Exclusive Blue
Až lidstvo vyhubí sopečná výheň, tsunami nebo Godzilla, některé části Emitteru zůstanou po jeho majiteli zachované - jsou totiž vodotěsné, prachotěsné a žáruvzdorné. Katalog ASR je tak nesmírně jednoduchý, vybírat je možné de facto ...
Recommended resellers
Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475
AUDIO RESEARCH Reference 80S
Audio Research je zesilovačová legenda. Když před dekádou značku převzala investiční skupina Fine Sounds Group (teď transformovaná do McIntosh Group), čekalo se, že to pro ni bude restart. To se ani po několika pokusech ...
Recommended resellers
HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894
AUDIOLAB 8300MB
Bas je základ. Bez něj neexistuje v muzice nic, pakliže neposloucháte pouze flétnové recitály. Ve zvukovém studiu jsou basa a bicí to první, co je potřeba dát dohromady, aby se to dalo obalovat vokály a zbytkem. Bas je rytmickou ...
Recommended resellers
Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485
AUDIOMAT Féstival
Jak je možné, že několik různých posluchačů, kteří poslouchali Audiomat, hodnotilo hlas Franka Sinatry jako absolutně věrný, správně posazený, nezkreslený? Žádný ho přece neslyšel! Stačilo vyměnit Audiomat za jiný zesilovač ...
Recommended resellers
Interaudio SK, Komárno, tel. +421 905 884 677