BLOCK AUDIO Mono, Power a Line
Koncové zesilovače
Blocky se chovaly velmi neutrálně, byly jako dva balvany po stranách reproduktorů. A co dělá takový správný balvan? Můžete do něj kopat, můžete se na něj vztekat, můžete prosit či plakat, a s ním to ani nehne. Block se nedá přesvědčit k tomu, aby zahrál něco, co na nahrávce není - a popravdě, nedařilo se mi ho rozhodit vůbec ničím.
Function and form
MONO BLOCK je monoblok, který pošle do reprosoustav až 500 W (250 W do 8 ohmů), z toho 200 W v čisté třídě A. Esteticky jde o zařízení, jehož čistou vnější architekturu ozvláštňuje pouze prosvícená štěrbina se stavovou LED diodou, a k čelnímu panelu přiléhající žebrování chladičů. Má značnou spotřebu energie a vytáhne si ze zásuvky 500 W v klidovém režimu. Pokud jste spořiví, můžete se pokusit jeho žravost zkrotit přepnutím do ECO režimu, takže spotřeba klesne na spotřebu stowattové žárovky.
Za 90 kilo vlastní váhy může, kromě jiného, 2,5 kVA toroid, navíc se chlubí 500 000 µF filtrační kapacity, odstupem 120 dB a činitelem útlumu přes 5000 (což je, mimo jiné, dvacetkrát více než má elektrárna Musical Fidelity Titan). To z něj dělá společníka, jehož vůli se bude chtíc či nechtíc podřídit jakákoli reprosoustava na planetě.
Chcete-li si užít muziku, budete kromě páru MONO BLOCKů potřebovat i kombo předzesilovače a jeho napájecího zdroje. Kombinovat BLOCK s jinými značkami je experimentátorům zapovězeno - a to myslím smrtelně vážně - protože všechny přístroje mají vestavěny důmyslné ochrany, takže jeden bez druhého prostě fungovat nebudou. Předzesilovač zapíná a vypíná koncové stupně a skrze komunikační kabel dokonce hlídá jejich teploty. Podobně i monobloky si samy kupříkladu hlídají, mají-li na reprosvorkách zátěž, a pokud ne, tak je nelze ani zapnout.
Předzesilovač je v důkladně odděleném dual mono – dvě naprosto samostatné skříně pro levý a pravý kanál jsou k sobě spojeny vpředu další samostatnou jednotkou displeje a vzadu, jako malým bonusem, i sluchátkovým předzesilovačem ve třídě A s kombinovaným připojením pro XLR a 6,3mm jack. Součástí je i vestavěný phono předzesilovač, u něhož lze nastavovat hodnoty LRC, a to i na dálku. Line Block nabízí 4 páry symetrických a 5 párů nesymetrických vstupů, na výstupu po dvou párech RCA a XLR.
Napájení předzesilovače je řešeno akumulátorovými zdroji – každý kanál má svůj - které vystačí na přibližně 15-20 hodin poslechu muziky, než se začnou automaticky dobíjet. Zajímavostí je, že ani v režimu dobíjení (kdy můžete pochopitelně i normálně hrát dál) není předzesilovač napřímo k síti připojen. Můžete si ale sami zesilovač nakonfigurovat tak, že bude napájen přímo ze zásuvky bez účasti baterií.
Bass management
Menu přístrojů je tříúrovňové a možnosti jejich nastavení jsou promyšlené - skrze ovládací rozhraní si můžete nakonfigurovat kdeco. Důležitá je možnost volby režimu provozu, kde si můžete vybrat mezi třídou A, AB nebo režimem A-ECO, kdy se automaticky po 15 minutách bez signálu zesilovač sám přepíná do AB, aby šetřil vaši kapsu. DOT displej lze plynule regulovat, popřípadě jej zcela vyřadit z funkce, je možné otáčet fázi o 180°, nastavit si, po jaké době se mají stroje samy vypnout, nebo na jaké defaultní hlasitosti se mají ocitnout, když je zapnete (to se hodí pro případ, kdy máte doma nezbedné ratolesti nebo posloucháte v časovém odstupu a hrozí, že v noci vyrazíte okna tlakovou vlnou). Velmi příjemná je vychytávka, , kdy se při zapnutí/vypnutí zapojí jakýsi „fader“, který s hlasitostí vyjede či sjede plynule na nulu. Jednotlivé vstupy lze deaktivovat, je možné nastavit si individuální zisk (dB) pro každý z nich, můžete vstup i bypassovat, takže pak ovládáte hlasitost připojeným zařízením, například procesorem domácího kina. Když je nejhůře, lze přes menu i deaktivovat dálkové ovládání, aby se netlouklo s ostatními zařízeními, nebo resetovat stroj do továrního nastavení.
Clarity & delicacy
Mandolína je náročná na tranzienty, nesmí být velká jak šatní skříň, nesnáší, když jí komponent přisoudí drátěný nebo ztenčený zvuk, nenávidí, když zní suše a mrtvě. Tady (přes kombo Block Audio) nebylo pochyb o tom, že je mandolína právem nástrojem královských dvorů, že je dokonale nejen zahraná, ale i reprodukovaná, že si dokáže prorazit svoji cestu i v komplikovanější instrumentální aranži. Zesilovače nijak neupřednostňují jedno pásmo před druhým, nestraní některé z oktáv, nesnaží se muziku něčím sytit nebo ji o něco okrádat.
Byl jsem také třeba zvědavý, jak si poradí s černým albem Metallicy, které není nahrané nic moc. A víte jak to hrálo? Nic moc. Takže chcete-li milosrdenství, od komba Blocků se ho nedočkáte.
Tonal accuracy
Suzanne Vega a Tom´s Dinner: jedním slovem – nádhera. Čistý, přirozený a dokonale prokreslený zpěvaččin recitující vokál byl dokonalou ukázkou toho, jak vypadá správně zvládnuté středové pásmo, s krásným a nepřehnaným reverbem studia a přesným timingem i výborným frázováním. A co když se k němu začnou přidávat nástroje? Jiný překrásný hlas, tentokrát Goaskinviellja Mari Boine, podpořený flétnou, šamanským bubnem, basou a kravským zvoncem, vystavěl maelstrom zvuků nejen na přední stěně místnosti, ale i daleko za ní.
Nebyla to ale dokonale zvládnutá změť nativních instrumentů, které mě přikovaly do židle: Byla to brutální dynamika koncových stupňů, která rozkmitala (malé) reproduktory Confidence C4 až k jejich zarážkám. Vyplývá z toho i varování – hrajete-li přes Block dynamickou muziku, dostanete až příliš snadno připojené reprosoustavy do limitace. Mě se to povedlo hned několikrát, a to nejsou Dynaudio z nejcitlivějších. Zesilovače se nezadýchávají, můžete jít s hlasitostí libovolně nahoru, prakticky až kam reprosoustavy nebo sousedé dovolí, výkonová rezerva je značná.
Spatial resolution
Bylo velmi osvěžující slyšet, jak se hlas Boba Anderse z testovacího disku Chesky pohybuje s pevně definovanou samozřejmostí zleva doprava a zase zpátky, jak precizně je reprodukován prostor vně obou reprosoustav, kterážto extrémní poloha je pro mnoho sestav obtížně řešitelným oříškem. Když člověk zavřel oči, měl před sebou živého mluvčího, který se jakoby nic procházel v prostoru před posluchačem, s perfektní artikulací, bez nezbedností na sykavkách a prostý jakéhokoli zabarvení, s výjimkou zjemnění vnášeného do systému hedvábnými esotarovými kalotami.
Hloubku prostoru zesilovače ani v náznaku nekomprimují, úder na tamburínu v úrovni mikrofonu je zážitkem, stejně jako je zážitkem následovat proměňující se zvuk při jeho cestě do hloubi studia. Sám jsem podobnou věc nedávno zkoušel v několika poslechových studiích – koneckonců tamburína je malý nástroj a lze ji vzít kamkoli – a tento zdánlivě jednoduchý test (míněno porovnání živě hraného instrumentu a jeho nahrávky) povětšinou končil fiaskem. Trojice BLOCKů to zvládla náramně dobře.
Recommended resellers
Blockaudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 604 514 282
Manufacturer's website: http://www.blockaudio.com
Associated components
- Zdroje signálu: Yamaha CDS3000
- Zesilovače: Plinius SA-Reference
- Kabely: Furutech Lineflux a Speakerflux, Kimber Kable Silver Streak
- Reprosoustavy: Dynaudio Confidence C4 MkII Signature
- Filtrace a síť: Block Audio Dog Block, Furutech Powerflux
ACCUPHASE A-65
Je zajímavé, že v Accuphase nijak zvlášť neřeší naprosto striktní oddělení napájení jednotlivých kanálů, které v tomto případě obstarává jeden kilowattový toroid. Řeší zato jiné věci, a tak je transformátor hermeticky uzavřen ...
Recommended resellers
Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078
ACCUPHASE A-80
Před kritickým poslechem je potřeba nechat zesilovač pár desítek minut prohřát, zastudena to nemusí být úplně ono. Když jsem vlastnil A-70, nevypínal jsem ho vůbec, ale to byl docela drahý špás, neboť i tak si áčko bere ze zásuvky ...
Recommended resellers
Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690
Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078
APOLLON AUDIO PET 950
Eigentakt je momentálně posledním slovem na poli zesilovačů třídy D. Zdá se, že postupně dokážeme vytěžit z digitálních zesilovačů víc a víc a Eigentakt v sobě spojuje účinnost a výkon, která je třídě D vlastní, se schopností ...
Recommended resellers
Apollon Audio direct webshop
ASR Emitter II Exclusive Blue
Až lidstvo vyhubí sopečná výheň, tsunami nebo Godzilla, některé části Emitteru zůstanou po jeho majiteli zachované - jsou totiž vodotěsné, prachotěsné a žáruvzdorné. Katalog ASR je tak nesmírně jednoduchý, vybírat je možné de facto ...
Recommended resellers
Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475
AUDIO RESEARCH Reference 80S
Audio Research je zesilovačová legenda. Když před dekádou značku převzala investiční skupina Fine Sounds Group (teď transformovaná do McIntosh Group), čekalo se, že to pro ni bude restart. To se ani po několika pokusech ...
Recommended resellers
HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894
AUDIOLAB 8300MB
Bas je základ. Bez něj neexistuje v muzice nic, pakliže neposloucháte pouze flétnové recitály. Ve zvukovém studiu jsou basa a bicí to první, co je potřeba dát dohromady, aby se to dalo obalovat vokály a zbytkem. Bas je rytmickou ...
Recommended resellers
Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485
AUDIOMAT Féstival
Jak je možné, že několik různých posluchačů, kteří poslouchali Audiomat, hodnotilo hlas Franka Sinatry jako absolutně věrný, správně posazený, nezkreslený? Žádný ho přece neslyšel! Stačilo vyměnit Audiomat za jiný zesilovač ...
Recommended resellers
Interaudio SK, Komárno, tel. +421 905 884 677