MOON by SIMAUDIO 891/861

MJ19.05.2024

Koncové zesilovače

Kanaďané Simaudio vyrukovali do letošního roku s kompletně přepracovaným katalogem, který sice nadále používá matoucí číselná označení, ale pokud se soustředíte jen na první číslici ze tří, je vcelku přehledný. Po revoluci v sortimentu v něm totiž zůstaly jen 3 výkonové úrovně – osmičková, sedmičková a šestková. Poslouchal jsem je vedle sebe všechny, ale tentokrát se zaměřím jen na tu nejvyšší; někdy příště se podíváme na zoubek té nejnižší a prostřední.

100% reference

Function and form

96%
Ease of use
94%
Sound
99%
Appearance

Moon by Simaudio, jak by se mělo produktům značky správně říkat, pro mě představuje stejnou jistotu jako Polárka na noční obloze: na její pozici se dá spolehnout a pokud se jí budete držet, nemůžete se ztratit. Převedeno do světa hi-fi, pokud se nejste z jakéhokoli důvodu schopni rozhodnout, jestli koupit to či ono, kupte si Moon a máte jistotu, že to vždycky bude hrát výborně. Historie pro firmu začala v roce 1980 kdy pan Sima založil Sima Electronics, pozdější Simaudio. Sice jsem to nezkoumal, ale nepřekvapilo by mě, pokud by byl správný spelling Šíma a šlo o potomka českého emigranta. Název Moon vstoupil do hry až na přelomu tisíciletí, kdy Moon bylo původně jen jméno nejvyšší vlajkové kolekce, ale chytilo se to natolik, že to už tak zůstalo napříč katalogem. A teď, v roce 2024, tu máme novou kolekci pod názvem North.

Proč North? Jsme zpět u té Polárky, která leží v přímé linii s osou otáčení Země, a tak spolehlivě vytyčuje severní nebeský pól. A když víte, kde je sever, víte i zbytek. North tedy pro Simaudio symbolizuje správný směr. Pro navigaci v celé kolekci je potřeba si zapamatovat jen označení tří číselných řad: 800, 700 a 600. V každé z nich najdete zdrojový komponent a zesilovač, jmenovitě to jsou dvojice 891 (síťový přehrávač, DAC, phono a předzesilovač v jednom) a 861 (koncový zesilovač), 791 (síťový přehrávač, DAC, phono a předzesilovač v jednom) a 761 (koncový zesilovač), a 681 (síťový přehrávač, DAC a ovladač hlasitosti v jednom) a 641 (integrovaný zesilovač).

Bass management

Weight
92
Slam
93
Articulation
94

Kolekce North se zcela záměrně vydala lifestylovým směrem. Sama firma k tomu říká že je to nevyhnutelný proces odrážející změny trhu, a dodává, že zjednodušení (= méně přístrojů v celém řetězci) znamená i významnou příležitost pro ještě lepší zvuk. Ač mi podobná modernizace jde jakožto zarytému audiofilu proti srsti, uznávám, že jsem v podobné pozici jako majitel koně protestující proti automobilismu. Zpráva od Simaudio je tak jednoznačná: budoucnost je digitální.

Všechny přístroje kolekce North sdílejí totožný designový vizuál, který je stále nezpochybnitelně moonovský, přesto je faceliftovaná estetika úhlednější a dynamičtější. V Simaudio si vyrábějí všechny díly pro šasi sami a je potěšitelné, že i v Kanadě jsou schopni dosáhnout podobné kvality zpracování jako v Japonsku. Objevily se i rafinované detaily, jako zapuštěné plakety s logem ve víku, zkosené hliníkové prvky v rozích nebo konkávně vybrané chladiče, zato zmizela možnost si vybrat černou nebo stříbrnou ve prospěch černostříbrné. Přístroje spolu komunikují prostřednictvím vlastního ethernetového rozhraní Moonlink, a aby to celé fungovalo, musí jeden každý být připojen na stejnou síť.  Digitální audiofil je ve svých radostech odkázán na sterilní klikání v appkách, takže Simaudio se rozhodlo udělat jeho život barevnější a vymyslelo dálkový ovladač, který je pod označením BRM-1 komponentem sám o sobě. Je to moc pěkně zpracovaný kousek s velkým klouzavě otočným displejem, ovládaným dotykem s fajnovou haptickou odezvou. S přístroji komunikuje přes Bluetooth protokol a o jeho napájení se stará vestavěná Li-ion baterie, kterou nabijete běžnou USB nabíječkou.

Už tradičně je možné skládat jednotlivé komponenty Simaudio přímo na sebe, k čemuž slouží rohové spojovací segmenty. I když to vypadá esteticky krásně a minimalisticky, přece jen doporučuji pořádnou izolaci. Sám na sobě jsem si ověřil, jak například Stillpoints ESS Rack dokáže posunout Moon zvuk ještě o třídu výš.

Clarity & delicacy

Detail
95
Air
94
Transparency
95

Síťový přehrávač 891 umí přes vylepšený protokol MiND2 (Moon Inteligent Network Device) streamovat z lokálních úložišť (PC, NAS) a z internetu s podporou AirPlay 2, Spotify Connect a TIDAL Connect (Roon Ready). Můžete jej použít i jako čistokrevný DAC, kde pracuje dvojice 32bitových čipů ESS ES9038PRO s FPGA přetaktováním vlastním “Femto” oscilátorem. 891 supluje i předzesilovač s 13,5dB ziskem a diskrétní regulací hlasitosti pomocí rezistorů, s jemností kroku po 0,5 dB. No a aby ani vinyloví nadšenci nemuseli znečišťovat Moon řetězec dalšími krabičkami, má 891 vestavěný gramofonový předzesilovač, kde se veškeré parametry pro MM/MC dají nastavovat průběžně při hraní. Centrálním prvkem čelního panelu je 5-palcový barevný OLED displej. Jsem rád za konečně důstojný zobrazovač, ze kterého by si mohli vzít příklad další highendoví výrobci, namátkou třeba Metronome nebo Mark Levinson, kteří bůhvíproč setrvávají u dvacet let starých řešení.

Kromě streamu je možné digitální data do 891 dostat přes AES/EBU XLR (PCM), koaxiální S/PDIF (PCM), optický Toslink (PCM), USB-B (PCM, MQA, DSD) a HDMI/TV (PCM), případně je k dispozici i USB-A vstup pro přenosný flash disk. Analogové vstupy a výstupy jsou jak symetrické, tak nesymetrické, a je možné je nakonfigurovat jako fixní nebo variabilní. Přehrávač 891 má i přípojná místa pro externí napájecí zdroj, který prozatím stále ještě supluje Moon 820S z předchozí kolekce.

Stereo koncový zesilovač 861 to má jednodušší, neboť jeho jediným úkolem je zesilovat. Signál do něj můžete přivést přes RCA nebo XLR, zesílit ho se ziskem až +31 dB a poslat do reprosoustav s výkonem 2x 600 W do 4 ohmů, 2x 300 W do 8 ohmů, popřípadě v přemostění jako monoblok 1x 800 W do 8 ohmů. Na zadním panelu je i DC switch, který pomáhá eliminovat stejnosměrnou složku na vstupu, je-li potřeba. 861 má jako jediný z North kolekce umístěné toroidy na výšku hned za čelním panelem, s čímž je třeba počítat při umisťování do racku kvůli těžišti. Jako obvykle můžeme počítat s vysokým damping faktorem (900) a krásným odstupem signálu od šumu (120 dB). V Simaudio provedli dílčí vylepšení ve své MDCA technologii (Moon Distortion-Cancelling Amplification) a odizolování jednotlivých sekcí, a zrevidovali uložení součástek. Ani 861 nepracuje se žádným obvodem zpětné vazby a podle firmy je to nejlépe hrající zesilovač, co postavili. To mohu potvrdit, protože je zvukově opět dál než jeho výborný předchůdce 860A v2.

Tonal accuracy

Timbre
93
Dynamics
93
Temporal resolution
94

U Moon to píšu vždycky, ale napíšu to znovu, protože u novinek to platí dvojnásob: Simaudio ladí svoje komponenty na sebe, takže chcete-li je využít na maximum, doporučuji to koupit jako celek. Není sice problém si pořídit i jednotlivé stroje a nakombinovat je při troše úsilí i s jinými značkami, ale ušetříte si práci a výsledek je optimální. Navíc je třeba si uvědomit, že novinkový zdroj jsou tři zařízení v jednom – streamer, DAC a předzesilovač – takže je vcelku pitomost toho nevyužít.

Kdybych měl vypíchnout jen jedinou věc, ve kterém osmičkový Moon (891/861) naprosto exceluje, bude to schopnost udržet si pořádek v muzice. Separace nástrojů je na prvotřídní úrovni a představuje ten nejmarkantnější posun od komba 740P/860A v2. Poslech dobře nahrané symfoniky, jako je Sněhurka Rimsky-Korsakova (Tutti, Dance of The Tumblers, Minnesota Orchestra, RR, FLAC 44.1kHz) přináší dokonalý vhled do jednotlivých sekcí orchestru a nenechává vás na pochybách, kdo kde sedí. Kdyby bylo možné slyšet jednotlivé žíně na smyčcích, tak je přes Moon uslyšíte, i takhle se ale můžete kochat energickými tahy, a to i v hloubkové a vertikální perspektivě. Moon dokáže rychle přecházet ze sotva slyšitelných záchvěvů zvuku do fortissim, když orchestr exploduje, pocítíte to na vlastní kůži, a ani ve zběsilém tempu zvuk neztrácí nic ze své čitelnosti. Parádní jsou i dechy, které dokáží rozvibrovat vzduch nádhernou dynamikou, a když to houkne, je to jako signální píšťala zaoceánského parníku, která má sílu srolovat vám ponožky. Podobnou separaci a dynamickou sílu umí i některá modernější ´déčka´ (třeba ty na bázi Putzeyova Eigentaktu), ale žádné z nich nestíhá na moonovskou barevnost. Tohle uměly už i předchozí modely a 891/861 nejsou výjimkou. Osobně vím jen o třech zesilovačích, které mají harmonickou strukturu tónů v malíčku (a nedosahují toho zkreslením jako lampy) a osmičkový Moon je jedním z nich.

Spatial resolution

Holography
96
Soundstage width
96
Soundstage depth
96

Skvěle zvládnutá dynamika je jedním z nutných předpokladů pro schopnost vypořádat se s dozníváním jednotlivých tónů. Potřebujete k tomu ale ještě zmíněnou separaci a nízký šumový práh. Tady se jednoznačně ukazuje síla digitálu, protože třeba profláknutou kytaru z Lofgrenova Keith Don´t Go takhle nemáte šanci slyšet z vinylu ani náhodou. Každá struna visí ve vzduchu jakoby o něco déle, respektive ji můžete sledovat o něco déle až tam, kde by v jiných řetězcích zanikla v šumovém pozadí. Okolo 9. sekundy uslyšíte někoho z publika zvolat nadšením Oh, man! a i tahle drobnůstka je přes 891/861 zcela věrnou a úplně přirozeně zaintegrovanou záležitostí.

V praxi je velice jednoduché kouzlu osmiček z kolekce North propadnout. Už hůře je vstřebatelná částka, kterou byste za toto kouzlo měli zaplatit. Po prozkoumání všech tří řad série, se tu nabízí jedna zajímavá cesta: 861 vynechat nemůžete, ten je vpravdě senzační, ale můžete ušetřit 300 tisíc, když namísto 891 pořídíte 681. Ne, není to stejné jako s 891, ale není to vůbec špatné, a určitě lepší, než kdybyste investovali do sedmiček (791/761). To říkám zcela zodpovědně. Takže možnosti tu jsou.

Na čem bych ještě trochu popracoval, je spolehlivost komunikačního software. Tohle Moonu vždy fungovalo bezchybně, takže předpokládám, že s dalšími updaty se občasné problémy s viditelností komponentů vyřeší. Ale i tohle patří k životu digitálního audiofila.

Od Simaudio jsem čekal evoluční změny, a když jsem se dozvěděl, jak radikálně do portfolia sáhli, měl jsem obavy. Zbytečně – vrcholek kolekce North je absolutně špičkové kombo!

Pozn.: Zvuk hodnocen jako kombo 891/861 bez externího napájecího zdroje.

Price as reviewed:605 000,- Kč

Recommended resellers

CZ: Mareka Audio, Horoměřice, +420 603 259 667

CZ: Avitsmart, Praha, +420 605 836 876

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Associated components

  • Zdroj signálu: Simaudio Moon 891/791/681 Network Player, Ayon CD-35 HF Edition
  • Zesilovače: Simaudio Moon 861/761/641, Audia Flight Strumento No.8 MkII monobloky
  • Interkonekty a reprokabely: Nordost Valhalla V2, Synergistic Research SRX, AudioQuest Vodka
  • Reprosoustavy: Dynaudio Confidence 60, Silent Laboratories Melodee, Silent Laboratories Equilibrium
  • Filtrace a síť: RD Acoustic RD EMI Neutralizer 4,6 kW, Synergistic Research SRX, Nordost QPoint, Nordost QBase, GMG X-Blocker, AAI Maestoso 2

Gallery

ACCUPHASE A-65

Je zajímavé, že v Accuphase nijak zvlášť neřeší naprosto striktní oddělení napájení jednotlivých kanálů, které v tomto případě obstarává jeden kilowattový toroid. Řeší zato jiné věci, a tak je transformátor hermeticky uzavřen ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
79%

ACCUPHASE A-80

Před kritickým poslechem je potřeba nechat zesilovač pár desítek minut prohřát, zastudena to nemusí být úplně ono. Když jsem vlastnil A-70, nevypínal jsem ho vůbec, ale to byl docela drahý špás, neboť i tak si áčko bere ze zásuvky ...

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
81%

APOLLON AUDIO PET 950

Eigentakt je momentálně posledním slovem na poli zesilovačů třídy D. Zdá se, že postupně dokážeme vytěžit z digitálních zesilovačů víc a víc a Eigentakt v sobě spojuje účinnost a výkon, která je třídě D vlastní, se schopností ...

Recommended resellers

Apollon Audio direct webshop

Sound
84%

ASR Emitter II Exclusive Blue

Až lidstvo vyhubí sopečná výheň, tsunami nebo Godzilla, některé části Emitteru zůstanou po jeho majiteli zachované - jsou totiž vodotěsné, prachotěsné a žáruvzdorné. Katalog ASR je tak nesmírně jednoduchý, vybírat je možné de facto ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
68%

AUDIO RESEARCH Reference 80S

Audio Research je zesilovačová legenda. Když před dekádou značku převzala investiční skupina Fine Sounds Group (teď transformovaná do McIntosh Group), čekalo se, že to pro ni bude restart. To se ani po několika pokusech ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
85%

AUDIOLAB 8300MB

Bas je základ. Bez něj neexistuje v muzice nic, pakliže neposloucháte pouze flétnové recitály. Ve zvukovém studiu jsou basa a bicí to první, co je potřeba dát dohromady, aby se to dalo obalovat vokály a zbytkem. Bas je rytmickou ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
58%

AUDIOMAT Féstival

Jak je možné, že několik různých posluchačů, kteří poslouchali Audiomat, hodnotilo hlas Franka Sinatry jako absolutně věrný, správně posazený, nezkreslený? Žádný ho přece neslyšel! Stačilo vyměnit Audiomat za jiný zesilovač ...

Recommended resellers

Interaudio SK, Komárno, tel. +421 905 884 677

Sound
78%
Zpět do kategorie