SYNERGISTIC RESEARCH SRX AC

MJ01.11.2022

Síťové kabely

Napájecí kabel SRX je momentálně tím nejlepším z kuchyně Synergistic Research. Momentálně proto, protože portfolio firmy se mění rychleji, než je v branži běžné; důležitější je, že vždy k lepšímu. V podstatě se jedná o celostříbrný kabel, kde žádný konstrukční prvek není tradiční, a který nabízí vše v jednom balení: filtrování šumu bez omezení dynamiky, inteligentní zemnící systém, a dokonce i možnost voicingu na míru. SRX je nejen perfekcionisticky postavený, ale hlavně – alespoň pro mé uši – zatím naprostý vrchol napájecího ledovce.

100% reference

Function and form

76%
Ease of use
100%
Sound
100%
Appearance

SRX AC je k dispozici v limitované sérii 1000 kusů, čímž navazuje na jiný – rovněž limitovaný – napájecí kabel SR25, který byl uveden na trh v roce 2017 u příležitosti 25. výročí založení společnosti a vyprodal se prakticky okamžitě, navzdory mnoha nulám na cenovce. Letošní model SRX slaví samozřejmě 30. výročí a jeho cena, ač stále vysoká, je přece jen příznivější.

Jak jsem psal výše, konstrukčně jde o neobvyklé řešení. Na místě fázového a nulového vodiče najdete ploché pásky z čistého stříbra v teflonu (PTFE). Poměrně složité EM stínění kabelu je aktivní, což znamená, že síťová matrice z 8 vodičů z čisté mědi je po celé své délce vrstvu po vrstvě prokládána pásy stříbrné fólie, napájené stejnosměrným 30 V napětím. Napájení má na starosti stíněný DC zdroj, schovaný v karbonovém pouzdře (to je to, co vidíte jako válec na kabelu). Myšlenka není nepodobná systému DBS s napájením dielektrika od AudioQuest, ale Synergistic Research ji dotáhl do zajímavějšího aplikace a řešení si pochopitelně nechal patentovat.

Koncovky jsou rhodiované a SRX je má zapouzdřené v karbonovém těle. Kabelem vede také samostatný čistě stříbrný vodič pro připojení země (Ground Plane), s vyústěním na externí mini konektor. Máte dvě možnosti – buď jej připojíte k zemnícímu kolíku zásuvky, nebo k firemnímu zemnícímu bloku (Synergistic Research jich nabízí několik a jejich pozitivní vliv na zvuk je opravdu nezanedbatelný).  V prvním případě máte po starosti, protože Schuko zástrčka vybavená příslušným propojovacím kablíkem je součásti balení SRX; v druhém případě máte po starosti také, protože zemnící bloky jsou pochopitelně správnými propojovacími prvky vybaveny. Odpadá tak nutnost shánět vhodné propojky a redukce. Když výrobce přemýšlí jako spotřebitel je pro spotřebitele velká výhoda, a za to pro Synergistic Research opravdu palec nahoru.

Bass management

Weight
100
Slam
98
Articulation
99

Stejně jako u ostatních top kabelů od Synergistic Research, je i model SRX ´laditelný´ pomocí modulů připomínajících patrony, které jednoduše nacvaknete na připravené konektory. V balení jsou u SRX moduly tři, všechny kompatibilní s aktuálními modelovými řadami. Černá patrona Black je součástí okruhu aktivního stínění kabelu, a tak musí být na svém místě stále. Patrony Gold a Silver (zlatá a stříbrná) lze buď zcela vynechat, nebo jednu z nich použít paralelně s patronou Black. Moduly umožňují ´voicing´ kabelu, tedy přizpůsobit si výsledný zvuk sestavy svým preferencím. Samotný akt snadno slyšitelné změny zvuku sestavy pomocí prvků na napájecím kabelu nejspíš otřese vírou těch, co pořád ještě věří, že všechny dráty hrají stejně, nicméně to je jejich problém, ne můj. Synergistic Research popisuje rozdíl mezi oběma moduly takto: SRX Silver – jemnost, detail, přesnost, vzduch. SRX Gold – vřelost, likvidita, muzikálnost. Lze odvodit, že patrony nějak modulují frekvenční odezvu. I velmi jemné a obtížně měřitelné (alespoň ne mikrofonem v poslechovém místě) posuny na klíčových frekvencích mají sílu změnit to, co ze systému slyšíme, zejména manipulují-li s harmonickými, nikoli fundamentálními. Skeptici mohou namítnout, že zde jsme na úrovni napájecího kabelu, nikoli signálového nebo reproduktorového kabelu, jakápak tedy modulace frekvenční křivky. To sice ano, ale kdyby už nic jiného, osciluje napětí na slyšitelné frekvenci 50 Hz, a protože ´neteče´ jednosměrně, ovlivňuje nejen připojený komponent, ale i všechno ostatní ve stejném zásuvkovém okruhu. V závislosti na rezistenci připojených přístrojů tak pochopitelně přitom může snižovat nebo zvyšovat hladiny šumu a rušení, způsobovat změny v zemnících potenciálech, nebo vnášet jiné chtěné či nechtěné artefakty, nabalující se opět skrze harmonické do celého frekvenčního spektra. Ačkoli jednotlivé a ze systému vytržené komponenty umíme velmi dobře popsat a změřit, s celkem je to horší, a protože už jen proměnlivost pozice ucha a vlivy místnosti de facto vylučují nějaké exaktní závěry. Tedy pokud není posluchač mrtvý a nehýbe se. Bylo by skvělé mít jeden finální napájecí kabel, který by fungoval nejlépe s jakýmkoli audio systémem, a který by tak eliminoval z trhu všechny výrobce audio kabelů. Protože nic takového bohužel neexistuje, obchod s napájecími kabely roste každým rokem, a my můžeme být rádi, že je z čeho vybírat. Dobrou zprávou u Synergistic Research SRX je, že poskytuje hned tři různé projevy v jednom produktu, takže si opravdu vyhrajete.

Clarity & delicacy

Detail
98
Air
98
Transparency
99

Na skvěle nahraném albu německé sopranistky a cellistky Aglaji Camphausen (Underwater Calling, Meyer Records) je i kousek Dust, Flesh and Bones. Instrumentace je jazzově střídmá, Thomas Falke na kontrabas a Aglaja na cello, takže tu máme dva basové nástroje a krásný hlas. Mix je krystalicky čistý, a přestože je po celou dobu kontrabas a hlas na středu, tedy skoro mono, rozhodí to v druhé části violoncello, krásně usazené v prostoru v pravé diagonále. Rovněž akustika studia, kde nahrávka vznikala, vás nechá slyšet moc hezkou ambienci s minimálním dozvukem. Basový duet obou nástrojů má perfektní protiváhu v klasicky trénovaném hlase a přes SRX napájecí kabel bez dodatečných patron (pouze černá byla na svém místě) to bylo doslova uchvacující. Zvuk se dostal na jakýsi nový level čistoty a třírozměrné artikulace, která se velmi obtížně popisuje, ale která okamžitě odesílá do vaší banky žádost o úvěr. Je to pocit, že vlastně nemáte žádnou sestavu a že hudba vzniká přímo u vás doma, bez přítomnosti elektroniky. Možná je to i tím, že se s SRX stane šumové pozadí totálně tichým a hudba tak vystoupí do popředí. Něco podobného můžete slyšet s výbornými Omega XC2 a NR2 kabely od Shunyata Research, u SRX je to ještě o řád silnější.

Tonal accuracy

Timbre
99
Dynamics
99
Temporal resolution
98

Ted Denney (Synergistic Research) tvrdí, že každý posluchač bude mít okamžitě jasno, jestli v dané sestavě preferuje stříbrný nebo zlatý modul. Úmyslně jsou ´laděné´ jako protipóly, a přestože jde o nuance, je změna v tonalitě hned slyšet. Ne nutně způsobem, který SR popisuje. Když byla aktivní patrona Gold, kontrabas se ztenčil, začal znít přeartikulovaně a na můj vkus až příliš kovově. Podobně i violoncello a hlas byly nakloněné nahoru, a ačkoli byl zvuk neoddiskutovatelně detailnější a čistší, bylo tam na můj vkus až příliš jasu. Nijak jsem nezaznamenal zmiňovanou vřelost a muzikální likviditu. S patronou Silver se krásně rozzářila ambience a prostor udělal pár kroků dozadu a do stran, jako kdybych se přemístil i se sestavou do větší místnosti. Soprán dostal do vínku svůdnou sladkost a kovovou pachuť obou nástrojů vystřídala přirozená relaxovanost a barevnost. Tak či onak, u mě doma, v mém systému, se mi SRX líbil nejvíce pouze s modulem Black, bez dodatečných patron, kterýžto výsledek mi připadal nejpřirozenější. Možnost naklápět si celkové vyznění tam či onam je naprosto úžasná a dokáži si představit sestavy, které budou potřebovat Gold modul jako sůl, a i ty, které budou náramně profitovat z modulu Silver. V balení je máte všechny, takže si stačí jen vybrat. Nasazení modulu je dílem vteřiny, a tak je možné patrony přehazovat podle nálady, například když vyměníte Beethovena za Metallicu, nebo Milese Davise za Pink Floyd.

Spatial resolution

Holography
100
Soundstage width
100
Soundstage depth
100

Pokusil jsem se Synergistic SRX nachytat na švestkách a najít něco, co nebude kabel umět. Tak jsem sáhnul po arzenálu nahrávek, které – zejména přes „audiofilně“ laděné systémy – umí pěkně znepříjemnit život. Jednou z nich je duet Alison Krauss a Johna Waite Missing You. Aby nebyla mýlka, instrumentální party tracku jsou vyvážené naprosto skvěle, škoda jen, že ujela v mixu ruka u vokálů, které jsou uměle posazené na hudbu, dopředné a v prezentním pásmu problematické z pohledu sykavek. Senzační zprávou je, že ačkoli SRX dokázal vyždímat z mixu ještě více detailu a separace, kdy jak nástroje, tak hlasy byly famózně oddělené a jeden každý měl svůj prostor k dýchání, nestalo se, že by došlo k další eskalaci sykavek. Naopak, jako by se celkově mix uklidnil a při vší té úžasné separaci dostal více těla i dynamiky, na pozadí nádherné transparence a trojrozměrnosti, zejména uhrančivé hloubky. Tonálně to nebylo jiné, než na co jsem zvyklý od své trojkombinace SR Atmosphere Level 2, Ansuz Mainz C2 a AAI Maestoso, organizace zvuku jako by ale byla na o řád vyšší úrovni.

Dalším oříškem bývá Anthrax a Imitation of Life (Among The Living, Island/Megaforce). Parádní metalový kousek, který by si zasloužil přemixovat. Kupodivu žádný pozdější remaster nedokázal typický osmdesátkový mix napravit, takže pokud to kapela nenahraje znovu, lepšího zvuku se tu nedočkáme a při vysokých hlasitostech to nadále bude trhat uši. Alespoň tu máme exkluzívní 13-decibelovou dynamiku, tedy něco, co v dnešní době působí jako bílý jednorožec. I zde SRX neakcentoval nedostatky, a přesto dokázal krásně nadupat baskytaru, čímž celkové těžiště tracku posunul dolů a zvuku to prospělo. A i zde se projevila zmíněná organizace, kdy každá instrumentální linka byla jakoby opečována zvlášť a člověk slyšel víc než předtím.  Pravda je, že tato muzika se mi líbila víc s modulem Gold, kdy byl zvuk plnější a – ehm – vřelejší.

Ať jsem se snažil sebevíc, nebyl jsem schopen u SRX najít žádnou slabinu – výsledek byl konzistentní a pokaždé skvělý, a zejména v hloubkové perspektivě dokázal kabel poskytnout bezprecedentní vhled do přehrávaného materiálu - tedy pokud ta hloubka byla i na záznamu a nešlo jen o studiovou skládačku. Vždy šlo o zlepšení, nikdy to nebylo něco za něco. Zajímalo by mě, jak dokázal Synergistic udělat takový skok od jinak výborného Galileo SX k opravdu fenomenálnímu SRX. Alespoň v mém systému se jeden každý choval zcela odlišně. Pokud by SRX byl tygr šavlozubý, ostatní napájecí kabely (včetně těch od SR) jsou vůči němu jako všechny ostatní kočky. Ano, máte tam spoustu rozmanitosti i krásy, ale skutečný dravec je jen jeden. SRX.

Price as reviewed:250 000,- Kč

Recommended resellers

CZ: Roth Audio, Praha, tel. +420 777 674 381

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Associated components

  • Zdroj: Accuphase DP-720, xDuoo x10T II, Ayon CD-35 HF Edition
  • Zesilovač: TAD M-2500, Ayon Epsilon monobloky
  • Interkonekty a reprokabely: AudioQuest Dragon Bass | Zero, Krautwire Numeric Digital, Krautwire MAX-S, Ansuz Signalz C2, AAI Maestoso, Stealth Audio Metacarbon, Roth Audio, Krautwire Super Symetric
  • Loudspeakers:  TAD Evolution One E1, Sonus Faber Gravis I, Synergistic Research Black Box, Perlisten S7t, Legacy Audio Whisper XDS, Silent Laboratories - prototype
  • Power conditioning: Block Audio Snakeblock, Shunyata Research Denali, Synergistic Research PowerCell SX, Synergistic Research Atmosphere Level 2 & Galileo SX, Nordost Qv2, Qk1, Roth Audio, AAI Maestoso

Gallery

AAI Maestoso

Poprvé jsme se s Maestoso potkali v dubnu a strávili spolu cirka tři týdny. To měl tehdy kabel ještě černý oplet, jímž prosvítala modrá stínící vrstva a celé to dávalo půlnočně modrý výsledek. Atraktivní vizuál doplnily neméně ...

Recommended resellers

Authentic Audio Image, Povážská Bystrica, +421 905 694 943

Sound
98%

ANALYSIS PLUS Power Oval 2

Zvuk byl doslova třpytivý. Nejvíc ze všeho mi svou barevností připomínal mýdlovou bublinu za plného slunečního světla, na jedné straně plnou spektrálních odlesků, a na druhé nezastírající svou průhledností pohled posluchače. V rámci ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
53%

ANSUZ MAINZ C2

Dlouhých 10 let uplynulo od doby, kdy jsem v recenzi síťového kabelu Nordost Odin prohlásil Není druhý takový síťový kabel, jako on. V kontextu high end audia roku 2009 bych na tomto prohlášení nic nezměnil. V kontextu roku ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
97%

AUDIOQUEST Hurricane

AudioQuest Hurricane jsem poslouchal pár měsíců zpět spolu s dalšími audioquestími novinkami – přečíst si o tom můžete v příslušné rubrice našeho magazínu. Teď mi šlo o to si vynikající poslechové dojmy upřesnit v důvěrně známé ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, +420 585 342 232

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
92%

BLOCK AUDIO Snakeblock

Všechny síťové kabely se do jisté míry chovají jako filtry – asi nejlepší, co se může stát je, že kabel odfiltruje sám sebe – Snakeblock de facto zcela ustoupil a neupozorňoval na sebe, což zintenzivnilo míru komunikace mezi ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
28%

CARDAS Golden Reference

Některé kabely jsou více citlivé na zahoření než jiné. Cardas to přímo vyžaduje - rozdíly před a po jsou velké. Zvuk se stává rafinovanějším, uvolněnějším, lépe uspořádaným, a na basech i na výškách konkrétnějším a lépe definovaným s ...

Recommended resellers

Absolute Audio, Praha, tel. +420 777 739 377

Sound
52%

FURUTECH Powerflux

Kdo nevyzkoušel neuvěří - nicméně po tom, co jsme strávili několik měsíců ve společnosti drátů spojujících elektrickou zásuvku s našimi komponenty, můžeme potvrdit jejich často zásadní vliv na kvalitu reprodukce. Zvykli jsme si na ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
89%
Zpět do kategorie