ELAC Adante SUB3070
Subwoofery
SUB3070 je prvotřídní subwoofer. Odhlédnu-li od brutálních jednotek velikosti lednice, které nabízejí některé specializované highendové značky, je tento ELAC dost možná jedna z nejzajímavějších voleb, jak dostat do poslechového prostoru mohutný a kontrolovaný spodek. Na rozdíl od konkurence je to totiž zařízení, které nabízí unikátní připojovací a nastavovací možnosti. O tom ale až za chvilku…
Function and form
Začnu něčím jiným, a to citátem z článku Room Acoustics: Audio’s Final Frontier, otištěného v magazínu The Absolute Sound v říjnu 2004. Autorem citátu je Peter Lyngdorf, který sumarizuje:
„Je třeba se smířit s tím, že pod 300-400 Hz má na výsledný zvuk větší vliv místnost [než komponenty], protože od 300 Hz dolů je v průměrné nahrávce víc než 90 % z celkové energie. Znamená to, že pod středovým „c“ na pianu je zbytek z velké části dílem místnosti. Místnost pak zlikviduje většinu tonality a vnese zpoždění. Kde je v místnosti rezonance, je i zpoždění, takže čím větší máte reprosoustavy a čím níže hrají, tím víc problém na nízkých kmitočtech eskalujete. Je-li rezonance na 30 Hz +10 dB, tak v podstatě na této frekvenci akumulujete desetinásobný přebytek energie, což při průměrné vlnové délce 30 Hz dá zpoždění 0,6 s. Znamená to, že energie na této frekvenci úplně rozhodí původní načasování a řešíte dva problémy – tonalita i timing jsou v háji. Jsem přesvědčen, že tato interakce reprosoustav s poslechovým prostorem je jedním z důvodů, proč muzikanti nesnášejí hi-fi – původní časování je pryč, a to se dá těžko tolerovat.“
Bass management
Tak to by byla trocha beznaděje na začátek a já ji ještě prohloubím. Kombinujete-li malé monitory (čti: stojanové reprosoustavy, které končí někde nad 50 Hz) se subwooferem a držíte se při nastavování výhybky pravidla „čím níže, tím lépe“, na problém nejspíše nenarazíte, neboť pracovní rozsah subwooferu a hlavních reprosoustav se nepřekrývají. Navíc miniaturní měniče ve stojanových/regálových reprosoustavách zpravidla nemají dostatečný výkon, aby dobrému subwooferu zkomplikovaly život, a pravděpodobně je ani nehrajete do velkého poslechového prostoru. Pak je ideální sáhnout po kompaktnějším řešení basů – příkladem může být výborný KEF KC62, který pro tyto účely funguje výborně. Trváte-li na DSP, tak je možnost předřadit buď něco na způsob miniDSP, nebo sáhnout do profi branže a pořídit si levný Behringer, t.rack, TC Electronic nebo dbx procesor. Svou práci tahle snadno dostupná zařízení odvedou a v sub-basovém pásmu až tak nevadí, že nejde o highend, budete-li je držet z hlavní signálové cesty. Další možnost je pořídit subwoofer s integrovanou automatikou a parametrickým ekvalizérem, například Bowers & Wilkins DB-3 nebo ELAC SUB3010 nebo nějaký Velodyne. Mnohem těžší život budou mít ti, kdo chtějí subwooferem doplnit velké plnorozsahové reprosoustavy – dostanete se tím rovnou mezi démony, které zmiňuje Peter Lyngdorf ve výše uvedeném článku.
Clarity & delicacy
Problém spojení subwooferu s velkými sloupovými reprosoustavami v čistém stereu je vždy zásadní výzvou, protože – nezávisle na vaší vůli a nezávisle na zaplacené ceně za kterýkoli z obou komponentů – se oba zdroje zvuku zákonitě dostanou do konfliktu. Primární problém je ten, že při běžném umístění aktivního subwooferu v poslechovém prostoru – tedy na úrovni reprosoustav nebo kdekoli za nimi (a roh místnosti je z tohoto pohledu asi to nejhorší možné místo) – sice při troše úsilí dostanete pod kontrolu fázi a tedy tonalitu, ale nemáte nejmenší šanci sladit timing. Jinými slovy je zbytečnou snahou snažit se, aby náběžné hrany basových tranzientů dorazily k vašim uším ve stejnou dobu jak z hlavních reprosoustav, tak ze subwooferu, a potažmo i z basreflexu, který tomu všemu nasadí korunu. Podle konkrétní pozice subu a jeho vlastní latence z něj bude zvuk zpožděný o 2-8 metrů za hlavními reprosoustavami. A nepomůže vám jakákoli ekvalizace ani měřící mikrofon, oboje můžete v klidu hodit do kontejneru. Nastavte si filtry, jak chcete a jakkoli krásně to bude vypadat na obrazovce, stejně budete mít bas sice možná silný, ale tupý. Zbývají pak jen 3 možnosti, jak s tím něco dělat. První je posunout subwoofer před hlavní reprosoustavy. Čím dál od nich směrem k vám bude, tím lépe. Sfázování a delay pak nastavíte na subwooferu – tohle je jedna z věcí, kterou umí ELAC SUB3070 naprosto dokonale. Posunout subwoofer tři metry před reprosoustavy si může dovolit málokdo, tak pak nezbývá nic jiného než posunout reprosoustavy tři metry za subwoofer. Pochopitelně ne fyzicky, ale elektronicky, nastavením zpoždění signálu, který jde do hlavních reprosoustav. To umí jakýkoli dobrý procesor, který vložíte do signálové cesty. Můžete opět sáhnout po profi zařízeních za pár tisícovek a zvuk totálně pokazit, nebo po AV procesorech pro domácí kino za pár desetitisícovek a zvuk pokazit o něco méně, nebo po specializovaných přístrojích za pár statisícovek, jako jsou Trinnov nebo DEQX. I tu bohužel platí, že je to něco za něco – nezávisle na cenovce procesoru je to přece jen další zbytečná konverze v cestě. Něco tedy získáte a něco ztratíte. Poslední elegantní možností je použít externí výhybku a hlavní reprosoustavy pomocí ní ořezat někde mezi 80 Hz a 100 Hz. Celý spodek pak pošlete do subwooferů (dvou, třech, čtyřech, deseti). Trochu kontraproduktivní řešení, protože málokdo utratí své peníze za velké reprosoustavy jen proto, aby pak vyřadil jejich basové reproduktory z činnosti. Existuje i pár fíglů, jak to či ono obejít, a přesto dosáhnout hluboký a tvrdý bas, ale to přesahuje rámec této recenze. ELAC SUB3070 sice za vás problém s primárním umístěním vůči hlavním reprosoustavám nevyřeší, zato nabízí v atraktivním balení takové implementační možnosti, které jinde budete hledat jen stěží.
Tonal accuracy
Nebudu se zabývat popisem toho, jak ELAC SUB3070 správně postavit a zaintegrovat – laskavý čtenář nechť si najde články, které jsme na toto téma publikovali dříve. Zastavím se spíš u toho, proč by neměl SUB3070 uniknout vaší pozornosti.
Tak v první řadě jde o subwoofer, který pro ELAC postavil Andrew Jones. Kdo to jméno nezná, ať hledá pod hlavičkami KEF a TAD, nyní i Mobile Fidelity. To jméno je nejen garancí nadprůměrného zvuku, ale i toho, že půjde o audio komponent navržený střízlivě a zodpovědně, bez zbytečností a okázalostí. Jones dal skříni SUB3070 lichoběžníkový tvar, takže oba 12“ (30 cm) reproduktory chodí proti sobě pod úhlem. Měniče jsou hliníkový sendvič a ozvučnice je zpracováním podobná Bowers & Wilkins, tedy bezchybně hladký klavírní lak v prvotřídním provedení. Možná je černá, bílá nebo palisandr dýha. Narozdíl od B&W najdete v balení subwooferu i těžkou základnu, kterou přišroubujete k subu zespodu a která jej ukotví na čtyřech masívních hrotech. Výrobce nezapomněl ani na podložky, aby se SUB3070 neprobořil podlahou.
Subwoofer je uzavřený a pohání ho zesilovač o výkonu 1200 W, jehož základem je třída AB, vylepšená o ELAC BASH technologii, zvyšující její účinnost. Ještě zajímavější je to zezadu: připojíte se v podstatě jakkoli, neboť kromě v této třídě povinných XLR a LFE vstupů je tu i pár RCA, možnost připojit wireless modul, a jako bonus i reproduktorové terminály vysokoúrovňového vstupu. To poslední je ohromná výhoda. Jednak nepotřebujete předzesilovač a můžete subwoofer(y) nakrmit z terminálů koncového zesilovače, jednak si můžete signál vzít i z terminálů reprosoustav. V případě, že se přece jen rozhodnete postavit subwoofer(y) hned vedle nich, bude vám stačit metr nebo méně reprokabelu. ELAC subu je v podstatě jedno čím ho připojíte, protože se kterýkoli vstup stejně uvnitř zdigitalizuje pro účely DSP. Tím se dostávám k další vábničce, a to jsou nastavovací možnosti.
Spatial resolution
S knoflíky si nepohrajete, všechno se nastavuje prostřednictvím aplikace pro smartphone (Android a iOS).
Párování probíhá naprosto hladce a rychle a kontrola subwooferu je pomocí aplikace intuitivní. Je fakt, že se mi několikrát stalo, že ač bylo párování aktivní, nastavení v telefonu se do subwooferu nepřenášela. Pak stačí sub i aplikaci restartovat a vše jede jako má.
Aplikace má tři obrazovky. Na té úvodní párovací můžete nastavit hlasitost a přepínat mezi předdefinovanými ekvalizačními průběhy. Flat je defaultní plochá křivka, Cinema má jemný zdvih okolo 80 Hz, Music má tentýž jemný zdvih okolo 40 Hz, a noční Night režim stáhne výstup subwooferu o 3 dB. Všechny ekvalizace jsou šetrné a muzikální, takže je lze bez obav využít. Další dvě obrazovky aplikace nabízí pokročilejší možnosti nastavení. V první řadě tu máme automatickou kalibraci. Ta funguje úplně hladce a nepotřebujete k ní nic než telefon. SUB3070 pošle do místnosti dva frekvenční sweepy, které změříte mikrofonem telefonu u subu a v poslechové pozici. Subwoofer si sám vygeneruje korekční křivku pro mikrofon v telefonu a provede potřebnou ekvalizaci „do rovna“. Je potřeba se neleknout, protože sweepy jsou opravdu hlasité. Na druhou stranu vám současně prověří i rezonující nábytek nebo stropní světla. Obrazovka ukáže křivky před a potom, včetně korekcí. Autokalibrace je velmi spolehlivá, což nemůžu říct ani o jednom z ostatních subwooferů, které mají podobnou automatiku a které jsem v minulosti recenzoval. Pokud chcete, s křivkou můžete pochopitelně dál manuálně pracovat. K tomu slouží další obrazovka, která má 8 parametrických filtrů, kde můžete nastavovat centrální frekvenci (20-200 Hz), strmost korekce (Q faktor), a amplitudu (+/-10 dB). Navíc lze separátně nastavit pásmovou propusť, fázi a delay. Už jen než perfektně sladíte po jednom stupni fázi, budete mít přehrávaní na bas bohatého materiálu plné zuby a zbytek necháte na další den. Tím ovšem neřešíte výše zmíněné problémy, tam je potřeba pokusit se dostat subwoofer před hlavní reprosoustavy a nastavit správně delay, ELAC umožňuje posouvat zpoždění po 1ms. Když se to povede, máte SUB3070 nejen perfektně sfázovaný amplitudově, ale i tranzientně. Jen velmi málo subwooferů vám takové precizní nastavení umožní. Co se úprav frekvenční odezvy týká, doporučuji ubírat, nikoli přidávat. Ubírat s úzkým (vysokým) Q, klidně i o několik decibelů. Když přidávat, tak s širokým (nízkým) Q, maximálně 0,5-1,0 dB.
Uznávám, že jste se z této recenze nedozvěděli, jak s pomoci ELAC SUB3070 hrají Pink Floyd, Patricia Barber, Dire Straits, Yello, nebo další povinné nahrávky. To ale nebylo jejím účelem. Cílem bylo upozornit na excelentní subwoofer, který nejenže vypadá dobře a hraje dobře (už od 18 Hz), ale je navíc i finančně dostupný.
Recommended resellers
Dreamaudio, Bratislava, +421 907 838 806
Manufacturer's website: http://www.elac.com
Associated components
- Zdrojový komponent: Accuphase DP-720, XDuoo X10T II
- Zesilovače: TAD M2500
- Interkonekty a reprokabely: InAkustik Toslink, AAI Maestoso, AAI Assoluto, Ansuz Signalz C2, Krautwire Numeric Digital, AudioQuest Dragon Zero | Bass, AudioQuest Dragon IC
- Reprosoustavy: TAD Evolution ONE E1, Sonus Faber Gravis I, AVAA C20
- Filtrace a síť: Shunyata Research Denali, Stromtank S-1000, Ansuz Mainz C2, AAI Maestoso, AAI Assoluto, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Synergistic Research SRX, Shunyata Research Typhon T2
BOWERS & WILKINS DB-1
Bowers & Wilkins nejenže postavil subwoofer, který patří ke světové špičce, ale subwoofer, který tuto špičku sám představuje. Z pohodlí svého oblíbeného poslechového křesla a s notebookem na klíně měníte charakter zvuku v reálném ...
Recommended resellers
Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877
Jasyko, Brno, 541 210 108
ELAC Adante SUB3070
SUB3070 je prvotřídní subwoofer. Odhlédnu-li od brutálních jednotek velikosti lednice, které nabízejí některé specializované highendové značky, je tento ELAC dost možná jedna z nejzajímavějších voleb, jak dostat do poslechového ...
Recommended resellers
Dreamaudio, Bratislava, +421 907 838 806
KEF KC62
Takže copak tu máme? Mrňavou černou kostku, co je těžká jako černá díra a na jejíž protilehlých stranách jsou dva spřažené reproduktory. Tak kostka je celá z hliníku, jen šrouby okolo měničů zakrývá plastový rámeček. Celé to není moc ...
Recommended resellers
Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690
KEF Kube 8b
Tato recenze subwooferu Kube 8b – mimochodem moc pěkného – je pojatá tak trochu jinak. O subwooferech a jejich správném nastavení jsme napsali už spoustu stránek, nicméně z dotazů, které dostáváme, se nezdá, že by to padalo na ...
Recommended resellers
Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690
SONUS FABER Gravis I
Gravis I napřímo vychází z modelu Sumiko S.5, s nímž až na detaily sdílí téměř vše. Přibyla kůže, loga Sonus Faber a menší, ne až tak podstatné, změny v ovládací elektronice. Naproti tomu zmizela horní destička s prosvíceným logem. ...
Recommended resellers
EP Audio, Praha, tel. +420 323 605 088
SVS SB-3000
Vycházel jsem z mých předchozích zkušeností se špičkovými subwoofery od Velodyne, Bowers & Wilkins a REL a očekával přibližně stejnou proceduru. Jistě, základy jsou všude stejné, ale práce s SVS byla jednoznačně nejpříjemnější a ...
Recommended resellers
High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844
SYNERGISTIC RESEARCH Black Box
Hi-fi komunita nesnáší černé skříňky. Ať jsou v tom trafa, cívky, kondenzátory, a ať se to proboha hlavně zapojuje do zásuvky. Co si ale počít s černou kostkou, která vypadá jako ultra-pasívní subwoofer – ale není subwoofer – a vůbec ...
Recommended resellers
Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802