ANSUZ Sparkz TC2
Filtrace sítě
Se třemi Sparkz TC2 v kondicionéru jsem zaznamenal doslova nanočerň, pohlcující naprosto veškerý vlastní šum systému a přenášející jen to, co šlo z nahrávek. Je nepříjemné, že na nový standard si člověk zvykne během pár minut a pak - když se vracíte zpátky k systému bez Sparkz - to zní jinak, neklidněji, stresovaněji.
Function and form
Ansuz Sparkz jsou hifistickým snem. Zařízení, která strčíte hravě do kapsy a která se liší od běžné highendové zástrčky jen tím, že z nich nevede ven žádný kabel, se zapojují do libovolné neobsazené zásuvky napájecího řetězce. Manželka ani přítelkyně si jich nevšimne a vy můžete směle investovat.
Ansuz tvrdí, že Sparkz jsou založeny na "pokročilé technologii Tesla cívek, která pokud je aplikována správně, dokáže potlačovat šum systému". Sparkz jsou k dispozici ve více verzích, Sparkz a Sparkz TC, přičemž ta druhá je nyní k dispozici ve vylepšené variantě TC2. Ansuz se o detailech řešení TC2 nijak více nerozepisuje, pouze zdůrazňuje, že jde o aktivní řešení, které pracuje paralelně s napájením a vysílá k detekovanému šumu příslušný korekční ´protifrekvenci´.
Firma doporučuje zapojit jednu nebo více Sparkz jednotek do volných zásuvek co nejblíže k těm, ze kterých napájíte systém. I síťové distributory Ansuz v sobě mají TC technologii, takže jejím namnožením pomocí Sparkz dojde k synergii a posílení celkOvého efektu. Jinak ale neexistuje žádné pevné pravidlo kam a jak Sparkz TC2 zapojit, podmínkou je pochopitelně jen to, aby byly na stejném zásuvkovém okruhu.
Pro účely testu byly k dispozici 3 jednotky Sparkz TC2. Síťové prvky jako tyto je zdlouhavé a obtížné nějak hodnotit, a to zejména ze dvou důvodů: je příliš mnoho možností kam a jak je zapojit, a každý síťový rozvod je unikátní svým způsobem provedení, mírou zarušení apod, takže nelze vynášet obecné soudy. Reprosoustavy postavíte a hned jasně víte, co nového do zvuku přinesly, nebo si z něj odnesly. U Sparkz to víte hned také, ale na rozdíl od reproduktorů je můžete jednoduše zapojit jinam, zapojit jinak, nebo zapojit v různém množství a kombinacích. Já si s nimi hrál něco přes měsíc, což je doba, za kterou mnohé jiné magazíny stihnou zrecenzovat 30 jiných zařízení, a každé z těch třiceti jiných zařízení bude mít bezpochyby větší dopad na celkový zvuk než jediný Sparkz TC2. Je mi ale sympatická snaha dál posunovat hranice slyšeného u sestav, kde jste spokojení a výměnu komponentu prostě řešit už nechcete – právě proto jsou Sparkz tu.
Po zapojení Sparkz TC2 (a jakýchkoli jiných podobných udělátek) výrobci většinou doporučují počkat několik hodin nebo i dnů, než se zařízení usadí, nasaturuje, zahoří (nazvěte to, jak chcete). Většinou jsem tedy Ansuz Sparkz TC2 připojil v dané konfiguraci předtím, než jsem šel někam pryč, a snažil se zaznamenat jejich vliv poté, co jsem po návratu domů nějakou dobu muziku poslouchal s nimi a pak je odstranil, nebo překonfiguroval. A tak pořád dokola.
Bass management
Začal jsem co nejjednodušeji – jeden Ansuz Sparkz TC2 do zásuvky v hlavním přívodu ve zdi. Rozdíl bylo možné popsat jako lepší separaci nástrojů v mixu, jako by každý z nich dostal o něco větší prostor k vyjádření. Například byla zase o něco lépe rozlišitelná melodická linka baskytary na podkladu ostatní instrumentace, nebo se lépe zindividualizovaly hlasy sboristek, nebo přejetí palce přes struny španělky jednotlivé struny od sebe lépe odseparovalo. A nebylo to tím, že by Sparkz TC2 nějak ořezal dozvuky – právě naopak, třeba činel byl s Ansuz kovovější, barevnější, s lepší drobnokresbou doznívání. Na druhou stranu se mi zdálo, že Sparkz stáhly dolů bas, ne hloubkou, ale tím, že byl sušší a částečně tak přestal svým zazníváním zasahovat do nižších středů. To skončilo dlouhými porovnáními, kdy jsem si nebyl jistý, jestli se mi více líbí varianta s nebo bez. Nakonec jsem se přiklonil k variantě se Sparkz, kde vyhrála ona vylepšená separace a kontrola, dávající větší pocit napojení na nahrávku. Bez Sparkz zmizela nejen ona delikátní třpytivost činelu, ale taky kladívka piana jako by dostala tlustší filc a tlumeněji dusala. Ženský hlas byl se Sparkz jemnější a hladší, fluidnější, s lehounce medovějším nádechem, což nahrávku od nahrávky vylepšilo nebo nevylepšilo, podle toho, jak byla ekvalizována už ze studia.
Clarity & delicacy
Přidáním další jednotky Sparkz TC2 na hlavní síťový okruh znamenalo překvapení, ale zcela jiné, než jsem očekával. Zvuk nešel směrem „všechno, co jsem slyšel s jedním Sparkz TC2, jen víc“. Například zmíněný ženský vokál ještě více nezmedověl, ale naopak se stal mnohem artikulovanějším a přesnějším, dostal více života a doslova se vyloupl z mixu. Současně posílila i basová složka, bubny se staly burácivější a velkolepější, jako by jejich spodek šel o pár hertz dolů, a baskytara získala příjemnou analogovou hmotu. Zajímavé bylo, že počet Sparkz TC2 v hlavním okruhu nebyl nijak určující pro celkové rozlišení nebo transparenci – ty zůstávaly obdobné – ale zpřesňovaly se kontury, měnila tonalita, a hudební pozadí se mírně transformovalo směrem do většího klidu, takže vznikal onen zmíněný efekt lepšího vhledu do nahrávek.
Přidáním třetího Sparkz TC2 o něco couvnul bas, někam na půli cesty mezi jeden a dva moduly Sparkz, nicméně nejlepší změnu prodělaly středy, které úplně rozkvetly. Muzika dostala harmonickou bohatost a nadhled, polepšila si hloubkou barev i uvolněnější dynamikou. Zase platilo, že jsem toho neslyšel víc, ale slyšel jsem to jinak, zvuk byl méně stresovaný a víc připomínal živou muziku. Když jsem všechny tři Sparkz ze zásuvky vyhodil, nejmarkantněji to bylo slyšet na zploštěnějším prostoru a vybledlejších barvách. Zhruba po týdnu na různých žánrech se mi 3x Sparkz TC2 jevily jako nejlepší řešení, s každou další ubranou jednotkou se něco pozitivního ztratilo, i když pokaždé něco jiného.
Tonal accuracy
Obdobnou metodikou jsem vyzkoušel Ansuz Sparkz TC2 i do síťového kondicionéru (Shunyata Research Denali). Opět jsem musel zahodit všechny předpoklady, protože se Sparkz chovaly proti očekávání. Například připojení jedné jednotky do okruhu HC, kam se zapojují zesilovače a další komponenty s nároky na proudové špičky, přineslo zmatnění basu, ubylo dynamiky a na pozadí se objevila jakási nedefinovaná mlha. V menší míře se efekt opakoval i v ostatních filtrovaných zásuvkách, dokud – dokud jsem Sparkz prostě jen neotočil a nezapojil s obrácenou fází. Pak se vylepšilo úplně všechno.
Co všechno? Například akustická kytara dostala lepší plasticitu prostorového prokreslení, vokál, tentokrát mužský, se stal fyzičtějším a pevnějším, bas zpřesnil, aniž by ztratil hloubku, třpyt výšek na činelech polevil a byl nahrazen něčím, co bych nazval sladkou transparentností, a výčet pozitiv by mohl pokračovat dál. Skvělý výsledek vedl k přidávání dalších Sparkz jednotek až do bodu, kdy jsem jimi obsadil veškeré volné zásuvky v Denali. A jako předtím i zde platilo, že tři Sparkz nebyly jen pouhou kumulací jednoho Sparkz. V mém systému se potvrdilo, že tři jsou jakési minimum, nebo dost možná i optimum, což jsem si nemohl ověřit, protože víc jsem jich prostě neměl. Se třemi Sparkz TC2 v kondicionéru jsem zaznamenal další ztmavnutí již tak černočerného pozadí, teď to byla doslova nanočerň, pohlcující naprosto veškerý vlastní šum systému a přenášející jen to, co šlo z nahrávek. Je nepříjemné, že na nový standard si člověk zvykne během pár minut a pak - když se vracíte zpátky k systému bez Sparkz - to zní jinak, neklidněji, stresovaněji.
Spatial resolution
Třeba v Robbery, což je track číslo 6 z vynikajícího soundtracku Hell or High Water (Milan), o kterém si můžete něco přečíst zde, Sparkz zpřesní perspektivu jednotlivých stop, tak jak je Jake Jackson poskládal pro finální mix. K reprodukci velmi obtížné číslo je s pomocí Ansuz Sparkz TC2 jako vykované a suverénně čitelné, takto bych to chtěl mít pořád. Kromě dříve zmíněného asi nejzajímavěji zachází Sparkz s vrškem pásma, které je jemnější a analogovější. Roll-off na horních oktávách většinou vede i ke ztrátě některých informací a ´vzduchu´, tady se to ovšem neděje a zmíněné zjemnění neochuzuje muziku o nic z její highendové atraktivity.
Jak bylo řečeno v úvodu, na zařízeních jako je Ansuz Sparkz TC2 je zajímavá možnost s nimi experimentovat, nevynášet rychlé soudy a trpělivě zkoušet, jak se tu či jinde projevují. Jejich vliv není na úrovni výměny komponentu, ale může být srovnatelný s výměnou kabelu, a přestože nejsou za hubičku, mohou být tím správným klíčem k tomu, aby všechno v sestavě do sebe zapadlo.
Podobně jako u jednotek Qkoil Qk1 a Qvibe Qv2 od Nordost, které stvořily stejné designérské ruce, dostávají Ansuz Sparkz TC2 nejvyšší možnou známku, protože fungují a fungují velmi dobře. Nicméně bude vždy záviset na konkrétních podmínkách, jak se projeví - výslednou známku si tak nakonec budete muset přidělit sami.
Recommended resellers
RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831
Manufacturer's website: https://ansuz-acoustics.com/
Associated components
- Zdrojový komponent: Accuphase DP-720, McIntosh MCT500 SACD/CD transport + integrovaný DAC v C2600
- Zesilovače: TAD-M2500 MkII, McIntosh pre/power C2600/MC611
- Interkonekty a reprokabely: AudioQuest King Cobra, InAkustik Referenz, Ansuz Signalz C2, Ansuz Signalz D2, McIntosh Balanced
- Reprosoustavy: TAD Evolution One E1, Sonus Faber Olympica Nova III
- Filtrace a síť: Shunyata Research Denali, Ansuz C2, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Ansuz Darkz
ACCUPHASE PS-510
Samotný fakt, že kompenzuje nepravidelnosti síťové sinusoidy, neznamená, že PS-510 generuje naprosto bezchybné a rušení prosté napětí nezávislé na vstupu - zkuste třeba jen vyměnit přívodní kabel a uslyšíte jiný zvuk. ...
Recommended resellers
Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078
ANSUZ MAINZ8 D2 + MAINZ D2
Mainz8 D2 není filtr, neregeneruje napětí, ani neobsahuje žádné oddělovací trafo, jakkoli předimenzované. To vše jsou podle Ansuz ´zpomalovače zvuku´. Namísto toho spoléhá na pár docela zajímavých řešení, která mají za cíl dostat ...
Recommended resellers
RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831
ANSUZ Sparkz TC2
Se třemi Sparkz TC2 v kondicionéru jsem zaznamenal doslova nanočerň, pohlcující naprosto veškerý vlastní šum systému a přenášející jen to, co šlo z nahrávek. Je nepříjemné, že na nový standard si člověk zvykne během pár minut a pak - ...
Recommended resellers
RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831
BLOCK AUDIO Dogblock
Filozofie je relativně jednoduchá: inspiruj se tím co funguje (trošku čínský způsob), vykoumej jak to zlepšit (česká cesta) a dokonale to zpracuj (japonská preciznost). Všechno oproštěné od jakýchkoli výstřelků či složitostí, ...
Recommended resellers
Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475
FURUTECH Daytona 303E
Daytona je pojmenována po legendárních superzávoďácích z americké série Grand Turismo, tudíž můžeme pod její kapotou očekávat dostatek výkonu. A je to přesně tak. Vnitřní obvody mají na starosti vícestupňovou síťovou filtraci a ...
Recommended resellers
Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475
GIGAWATT PC-4 EVO
PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Navíc je to prvotřídně zhotovený přístroj. ...
GIGAWATT PF-2
PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Navíc je to prvotřídně zhotovený přístroj. ...