GMG POWER microUNIT

MJ13.10.2024

Filtrace sítě

Teorie GMG Power říká, že většinu znečištění v síti představuje harmonický šum. Za ten jsou zodpovědný jak průmyslová a dopravní zařízení, tak domácí technika a komunikační sítě, včetně těch mobilních a Wi-Fi. Zkreslený vstup má nutně za následek i zkreslený výstup a od toho jsou tu filtrační zařízení. Zatímco klasické uspořádání filtru staví na oddělovacích trafech, vícestupňové filtraci, popřípadě obojím, často to má na zvuk „vedlejší účinky“ v podobě přiškrcení zejména výkonových komponentů. Je jen velmi málo těch, kdo se s tím dokázali vypořádat. GMG Power k nim patří.

100% reference

Function and form

30%
Ease of use
100%
Sound
85%
Appearance

microUNIT je poslední přírůstek do rodiny GMG a protože je nejmladší, je logicky i nejmenší. Cílem bylo dostat existující know-how (odvozené z velké jednotky X-Blocker) do co nejkompaktnější podoby.

Zařízení má jen jednu filtrovanou 16-ampérovou zásuvku a je průchozí pro 3200 trvalých wattů, ve špičce zvládne až 10 000 W a 40 000 A. Omezovat vám tedy komponenty rozhodně nebude. Nerezový kvádr má čtvercový průřez 60 mm a délku 260 mm a z jedné strany má Schuko zásuvku, z druhé IEC zásuvku (obě zlacený Furutech), na straně IEC je navíc osazený praktický stahovací zámek z dílny Dana Oudese (Oudesign), takže konektor drží uvnitř jako přivařený. GMG specifikuje účinek filtračního účinku v rozmezí 5 kHz – 1 GHz s útlumem 15-95 dB. Celé zařízení je zhotovené pečlivě a promyšleně, jak už se stalo standardem firmy.

Bass management

microUNIT je potřeba použít správně. Když jsem jednotku zapojil před celou sestavu (tj. pověsil na zásuvku ze zdi, ze které vedl napájecí kabel do prvního filtračního stupně sestavy), měla jen minimální efekt. Postřehnutelně se utáhly kontury a tím o něco zlepšila prostorová definice, což samo o sobě je změna k lepšímu, ale není to určitě změna, která by mě přinutila běžet pro telefon a volat do GMG, co že to stojí. Na konec napájecího kabelu, tedy před filtr, jsem microUNIT použít nemohl, protože tam mám C19 konektor a krátká propojka, kterou jsem si k účelu hraní s tímto inline filtrem vyrobil, disponovala pouze C15.

Clarity & delicacy

K té propojce. microUNIT je „inline“ filtr, tedy filtrační stupeň, který pověsíte na kabel, jakási pětadvaceticentimetrová prodlužovačka. V praxi to znamená, že musíte přidat do sestavy ke každému microUNITu ještě další napájecí kabel. Nepříjemné, protože to jednak provětrá peněženku, jednak budete mít v sestavě zbytečně metry navíc. Nebo to vyřešit jako já. Dva zlacené konektory Viborg, mezi nimi pro fázi a nulu dva 6N měděné solid core dráty v bavlněném dielektriku a stříbřená AAI zem. Celé to má délku zhruba 30 cm a je to ideální bezztrátová propojka. Kdyby měl někdo zájem, dejte vědět, po testu GMG microUNIT mi spojka zůstala nevyužitá.

Tonal accuracy

Další pokusy proběhly s microUNIT na konci napájecího kabelu, tedy před vstupem do zesilovače, potažmo zdrojového komponentu. Tam mi to i v teoretické rovině dává smysl. Zjednodušeně jde o to, že vstup do primárního filtru je „špinavý“ (čti: samostatný přívod prohnaný přes napájecí kabel Synergistic Research Atmosphere Level 2). Primární filtr (Shunyata Research Denali) většinu rušení odstraní a pak to pošle zbytku sestavy již vyprané. Tahle cesta je sice důkladně stíněná (Ansuz C2), ale – nedělejme si iluze – zase na sebe něco nutně namoduluje, potažmo se tam mohou rušivé složky vracet přes připojený zesilovač (nebo kterýkoli jiný připojený komponent). Přidáním GMG microUNIT vznikne 20 cm před vstupem do komponentu filtrační kaskáda, která se postará o dočištění. Z pohledu zesilovače je to navíc první věc, kterou zesilovač v napájecí cestě vidí, a ta mu znesnadní cokoli vrátit zpět. Alespoň takto si to sám pro sebe zdůvodňuji. Ať je to jakkoli, v této pozici microUNIT zvuk otevřel významněji. Prakticky všechno bylo konkrétnější a pevnější, lépe vykrojené z pozadí, lépe separované. Velmi dobře byl přínos jednotky slyšet na mém oblíbeném a capella tradicionálu Down to the River to Pray (Alison Krauss), známého z filmu O Brother, Where Art Thou?, kde jsou dost náročné a na hranu nahrané sykavky a současně tu máme hned deset hlasů baptistického sboru. Mužské a ženské hlasy se obvykle prezentují jako chumel, který se s rostoucími schopnostmi reprodukčního řetězce rozplétá a každý zpěvák se pevně usazuje na svém místě v prostoru. GMG microUNIT to tak nějak dorozpletl. Krásně si poradil se všemi náročnými s, š a f, a současně precizně vykrojilo všechna p a b, která vyskakovala z reprosoustav s větší lehkostí. Kouzla s čitelností každé slabiky a formováním souhlásek, vypuštěných přes rty prakticky jakéhokoli interpreta, se opakovala album po albu, skladbu po skladbě.

Z výše uvedeného lze odvodit, že do vyššího stupně čitelnosti se tak posunuly i všechny nástroje, odvislé od kvality tranzietních náběhů. Na albu Borrowed Time (Steve Khan) plném etnického jazzu, který plyne jako improvizace, se napravo vzadu při několika příležitostech objevuje nástroj zvaný guiro. Primitivněji to už nejde – jde v podstatě o vroubkovaný válec, po kterém se přejíždí paličkou, což vyluzuje dřevěný škrábavý zvuk. S microUNIT to bylo, jako když někdo vymění už lehce obroušené guiro za nové – vroubkování bylo preciznější, zvuk přehlednější. Podobně akustická kytara, piano, perkuse, harfa a podobné. Sekundárně z toho profituje i zbytek, protože zpřesnění jednoho umožní lépe slyšet to, co původní máznutí překrývala.

Spatial resolution

Před zdrojovým komponentem to měl GMG microUNIT těžší, tam jde energie z baterií Stromtanku. Zkusil jsem ale Stromtank obejít pomocí Synergistic Research SRX. Dvojice SRX + microUNIT udělala velký a pevný zvuk. Celkově je to velmi zajímavá kombinace, protože ke všem existujícím aktivním prvkům, zabudovaným v SRX, vlastně jen připojíte VF filtr na výstupu z kabelu nebo na výstupu z komponentu, podle toho, jak se na to podíváte.

microUNIT se de facto projevoval konzistentně v každé sestavě, kam jsem jej zapojil. Někde byl přínos větší, někde menší, ale to je logické, protože míra zarušení a reakce komponentů na něj je velmi individuální. Majitelům velkých filtrů GMG určitě doporučuji jednotku vyzkoušet a vyhodnotit. Jeden z nejzajímavějších a zvukově velmi pozitivních přínosů jsem slyšel při zřetězení s novým GMG X-Blocker, kde microUNIT byl opět až na vstupu do zdrojového komponentu. Zajímavou možností může být i použít microUNIT v sérii s kvalitním distributorem (např. Nordost, Synergistic nebo Ansuz jednotky), a tak jej o filtrační funkci rozšířit. Zařízení má tedy spoustu variant použití a kreativitě se meze nekladou.

Dobrý nápad přetavili v GMG do spolehlivě fungujícího řešení, které má zvukově samá pozitiva a žádná negativa. Závěrem bych snad jen měl poznámku k ergonomii. Pokud máte komponenty uložené horizontálně jako já, na problém nejspíš nenarazíte a microUNIT spočine něčím podložený na zemi či platformě. Používáte-li ale vertikální uspořádání ve stojanu nebo skříňkách, budete muset vymyslet, jak poměrně těžkou jednotku (1,80 kg) pověsit zezadu na komponent tak, aby ho nestrhla dolů, nebo nevylomila přípojné místo. Dá se to obejít dostatečně dlouhým napájecím kabelem mezi microUNIT a komponentem, ale jak bylo řečeno výše, trochu se tím ztrácí pointa a bude to stát další nemalé peníze. Možná by stálo za to nahradit nerezový tubus něčím lehčím (hliník, karbon), neboť ten je zodpovědný za velkou část hmotnosti jednotky.

Pozn.: Vzhledem ke specificke funkci microUNIT, tj. filtraci vyskofrekvenčního šumu a rušení, je celkové hodnocení postaveno obdobně jako u dalších doplňkových zařízení v napájecím okruhu a nejsou tak hodnoceny jednotlivé parametry. Teoreticky by bylo možné zařadit microUnit i do kategorie napájecích kabelů.

Price as reviewed:48 000,- Kč

Recommended resellers

GMG Power, Nedakonice, tel. +420 739 626 436

Associated components

  • Zdroje signálu: Accuphase DP-720, Ayon CD-35 HF Edition
  • Zesilovače: TAD M-2500, Audia Flight Strumento No.8
  • Interkonekty a reprokabely: AudioQuest Dragon Bass | Zero, Krautwire Numeric Digital, Ansuz Signalz C2, Synergistic Research SRX
  • Reprosoustavy:  TAD Evolution One E1, Sonus Faber Gravis I, Silent Laboratories Equilibrium
  • Filtrace a síť: Stage III Concepts Kraken, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Synergistic Research SRX, AAI Maestoso, AAI Assoluto, Silent Laboratories S.W. I, II & III, Shunyata Research Denali 6000T, Synergistic Research Galileo SX Ground Block, RD Acoustics EMI Neutralizer, GMG Power X-Blocker, Stromtank S-1000, Nordost QPoint, Qv2, QWave, QSine

Gallery

ACCUPHASE PS-510

Samotný fakt, že kompenzuje nepravidelnosti síťové sinusoidy, neznamená, že PS-510 generuje naprosto bezchybné a rušení prosté napětí nezávislé na vstupu - zkuste třeba jen vyměnit přívodní kabel a uslyšíte jiný zvuk. ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
80%

ANSUZ MAINZ8 D2 + MAINZ D2

Mainz8 D2 není filtr, neregeneruje napětí, ani neobsahuje žádné oddělovací trafo, jakkoli předimenzované. To vše jsou podle Ansuz ´zpomalovače zvuku´. Namísto toho spoléhá na pár docela zajímavých řešení, která mají za cíl dostat ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
97%

ANSUZ Sparkz TC2

Se třemi Sparkz TC2 v kondicionéru jsem zaznamenal doslova nanočerň, pohlcující naprosto veškerý vlastní šum systému a přenášející jen to, co šlo z nahrávek. Je nepříjemné, že na nový standard si člověk zvykne během pár minut a pak - ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
100%

BLOCK AUDIO Dogblock

Filozofie je relativně jednoduchá: inspiruj se tím co funguje (trošku čínský způsob), vykoumej jak to zlepšit (česká cesta) a dokonale to zpracuj (japonská preciznost). Všechno oproštěné od jakýchkoli výstřelků či složitostí, ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
68%

FURUTECH Daytona 303E

Daytona je pojmenována po legendárních superzávoďácích z americké série Grand Turismo, tudíž můžeme pod její kapotou očekávat dostatek výkonu. A je to přesně tak. Vnitřní obvody mají na starosti vícestupňovou síťovou filtraci a ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
68%

GIGAWATT PC-4 EVO

PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Navíc je to prvotřídně zhotovený přístroj. ...

Recommended resellers

HTP Studio, Praha, tel. +420 606 346 822

GigaWatt, Zgierz, Poland

Sound
90%

GIGAWATT PF-2

PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Navíc je to prvotřídně zhotovený přístroj. ...

Recommended resellers

HTP Studio, Praha, tel. +420 606 346 822

GigaWatt, Zgierz, Poland

Sound
47%
Zpět do kategorie