ELV1S 1S THE ONLY 1NE

The first singl that Elvis recorded in Nashville was Heartbreak Hotel. It is a mono recording - have you ever noticed it? The recorded sound is so pure and dynamic that the fact, that both channels have identical content, is something you notice only after a minute, or so.  The vocal and instrumental parts are rich and tangible, much better than most of today's audiophile production. How does it come that the ELV1S 30 #1 HITS compilation is such incredible sounding?

 

R2-FRONT-Elvis

The following text is freely based on the printed liner notes of ELV1S 30 #1 HITS CD (BMG Music, RCA 07863 68079-2), and it is NOT available in English version. We highly recommend this CD to your attention as it is a very authentic testimony to the Presley's artistry.

Našel by se snad lepší citát na úvod než věta, kterou pronesl Gilbert B. Rodman?

I nejzavilejší zarputilci musí uznat, že na tom klukovi něco bylo a stále ještě je. Necítím se dostatečně kvalifikovaný na to, abych zde spřádal své vlastní teorie o Elvisovi a muzice, která se opravdu stala REVOLUCÍ a poznamenala všechno co bylo potom. Navíc existuje nespočet materiálů, ze kterých může případný zájemce čerpat a počtem přívrženců Elvis stále ještě předstihuje jakéhokoli moderního interpreta.

Předmětem našeho dnešního zkoumání je kompilace ELV1S 30 #1 HITS, která se v roce 2002 objevila pod vlajkou BMG Music (RCA 07863 68079-2) na prodejních pultech.

Proč zrovna tento výlisek, když existují stovky jiných? Hned ze tří důvodů:

  • Těžko hledat reprezentativnější náhled do Elvisovy kariéry; skladby zahrnují období od roku 1956 do roku 1977, jen pár měsíců před jeho smrtí,
  • Jak už napovídá název, kompilace byla sestavena z písní, které našly cestu na #1 pozici amerických a britských žebříčků; najdete zde prakticky všechno, co potřebujete od Elvise slyšet,
  • V digitální formě zřejmě neexistuje Elvis s lepším zvukem a je pravděpodobné, že toto CD dává k ledu i většinu vinylů, ať se nám to líbí nebo ne.

Peter Guralnick, který svůj život zasvětil ikoně s inicálami EP v průvodním slově poznamenává:
Pokud máte sebemenší pochybnost o významu Elvisova odkazu, jeho dopadu na kulturu nebo uměleckém úspěchu, tohle album vám tyto pochybnosti definitivně vyvrátí.

"Komu se podobáte?" byla první otázka na Elvise, když v osmnácti zamířil do studia Sun. "Nikomu", odpověděl. A na otázku v jakém stylu zpívá jednoduše odpověděl: "Zpívám všechno."
Ukázalo se, že je to pravda. Podobně jako další velcí umělci dokázal Elvis skutečně napodobit každý svůj vzor - zpěváky country a western jako byl Hank Snow, rhythm & blues Jackieho Wilsona, Binga Crosbyho nebo i Jake Hesse z gospelového kvartetu. Ale přes to všechno se nakonec nepodobal nikomu, ať už zpíval něžnou Love Me Tender nebo rokenrolovou Jailhouse Rock. Dokázal se prostě do písničky úplně pohltit, skutečně žil každé slovo jejího textu.

"Každý jednou zemře. Kromě Elvise." - Dave Barry

R2-ElvisKompilace Elv1s 30 #1 je geniálním dílem producenta Davida Benedetha a stala se s přehledem nejprodávanějším CD s Elvisovou muzikou vůbec s počtem prodaných kopií blížícímu se 10 miliónům. Proč je titul tak atraktivní musí být každému jasné pět vteřin po stisknutí tlačítka ´play´. Benedeth si dal práci s posháněním originálních masterů, kde to jen bylo možné, což se vždycky nepovedlo (nejstarší Heartbreak Hotel má už 53 let a ostatní tracky jsou na tom podobně), takže bylo nutno někdy sáhnout po alternativních páscích, které byly v lepším technickém stavu. Digitální vyčištění nahrávek běžným způsobem možné nebylo, jelikož spolu se šumem mizely i další informace, takže samotný proces zrodu disku byl poměrně zdlouhavý. Původní stopa (nejstarší nahrávky jsou pochopitelně monofonní) nebo stopy byly nejprve prakticky remixovány Rayem Bardanim z Hit Factory a poté svěřeny masteringovým mágům ze Sterling Sound. Ted Jensen a George Marino (audiofilům notoricky známí) se úkolu zhostili na jedničku. Aby výsledek odpovídal původnímu soundu, byly remasterované tracky průběžně porovnávány s původními 78rpm vinylovými originály za asistence bývalých členů Elvisova bandu: Glena Hardina, Jamese Burtona a DJ Fontany. A teď tu máme na stole CD, ze kterého sálá nová energie a které tuto energii pumpuje posluchači do žil s každou novou písní.

"Je jako Velký třesk. Explodoval, stále se rozpíná a všechny jeho části jsou pořád v pohybu"  - Greil Marcus

První Elvisův singl na labelu RCA nahraný v Nashvillu byl Heartbreak Hotel. Navzdory tomu, že jde o mono záznam, skoro si toho nevšimnete. Čistota a jemnost zvuku posluchače chytne a nepustí. Bohatost hlasových partů a textury doprovodných nástrojů působí, jako by byly nahrány včera a dynamika za sebou daleko nechá dobrou polovinu dnešní hudební produkce.
Ne všechno šlo hladce, například šum masteru Love Me Tender, pořízeného ve studiu 20th Century Fox byl natolik prominentní, že jej nebylo možné zcela odfiltrovat bez toho, aby byly postiženy ostatní textury nahrávky. Byl proto zvolen kompromis a část šumu zůstala, což je bezpochyby plus proti některým jiným remasterům, kde spolu se šumem zmizela i značná část dalších informací.
Jeden z vrcholů kolekce je naprosto famózní mix One Night z roku 1958, který je Elvisovou předělávkou songu bluesmana Smiley Lewise. Původní verš ´One night of Sin´byl nahrazen slušnějším ´One night with You´a písnička se udržela na první pozici britského žebříčku a na čtvrté amerického několik týdnů. Zvukovým technikům se podařilo skvěle zkorigovat tonální nevyváženost původních vinylových edicí a vdechnout Elvisovu hlasu přítomnou živost a sytou sametovost. Prostě nádhera.

Elvis

"Nikdo, ale opravdu nikdo, se mu nevyrovnal ani nevyrovná. Byl - a stále je - nejlepší"  - Mick Jagger

Nic z toho, co se odehrává, vás ovšem nepřipraví na skok mezi skladbou č.13 (A Big Chunk O´Love) a č.14 (Stuck On You). Až teď si uvědomíte, že předchozí minuty jste trávili ve společnosti mono záznamu a přechod do sterea 60. let je naprosto neuvěřitelným kvalitativním šokem (v dobrém slova smyslu, pochopitelně).
Sám Benedeth prozradil, že snad největším oříškem se stala píseň Can´t Help Falling in Love, kde šum masteru jako závěs úplně překryl hudební informace na pásku. Remastering tu balancuje na ostří nože a je jasně slyšet, že eliminace šumu částečně ovlivnila i Elvisův hlas, ale výsledný dojem s přehledem překonává i svou vinylovou předlohu. A takto by se dalo pokračovat donekonečna. Každá z písní je klenot sám o sobě a to v nefalšovaném audiofilním balení.

Naprosto neuvěřitelné je, že David Bendeth se po úspěchu kompilace Elv1s 30 #1 Hits pustil i do její surroundové verze ve formátu DVD-Audio. Edice limitovaná 15,000 výlisky je unikátní postupem, který zvukoví inženýři zvolili k dosažení prostorového 5.1 efektu. Pro ty, kdo zapomněli: Elvisovy nahrávky z prvních let jeho kariéry jsou MONO. Surroundová prostorová iluze vznikla přehráváním masterů skrze high-endový reprodukční systém, který byl snímán speciálně upraveným mikrofonem. Signál z tohoto mikrofonu byl zpětně rozeslán do dalších pěti reproduktorů ve studiu, které byly snímány armádou autentických páskových mikrofonů. Vznikly tak nové 23-stopé digitální mastery původní mononahrávky včetně nově vytvořené ambience prostoru. Vtip byl v tom, že kvůli zachování přirozeného dozvuku originálního nahrávacího prostoru (některé nahrávky vznikaly ve studiu, jiné na pódiu či v koncertních sálech) musel být celý proces opakován pro každý track zvlášť v odpovídající akustice.

"Před Elvisem nebylo nic", řekl John Lennon. A měl pravdu. Po Elvisovi byli The Beatles. Ale o těch až jindy.

 

Audiodrom © 2009 MJ

Free pictures courtesy of:

https://picryl.com/media/elvis-presley-modern-screen-june-1958-336b23

https://denstoredanske.lex.dk/Elvis_Presley