ACCUPHASE DP-770 SACD

MJ26.10.2024

Digitální komponenty

Každá novinka od japonského výrobce je malým svátkem, zvlášť pokud jde o novinku na vrcholku produktové řady, a navíc pokud jde o novinku zaplatitelnou. To může být relativní pojem, leč zaplatit pod půl milionu za digitální přehrávač tohoto kalibru se v dnešním audio světě jeví jako velmi výhodná koupě.

100% reference

Function and form

97%
Ease of use
97%
Sound
100%
Appearance

Nemyslím, že je nutné probírat se znovu všemi technickými fígly, které Accuphase ve svých přehrávačích používá. Zkušenější čtenáři je již znají, protože se za posledních 20 let téměř nezměnily. Navzdory tomu budou 20 let starý přehrávač Accuphase a DP-770 zvukově radikálně odlišné stroje. Proč to? Odpovědí je systematičnost, s jakou firma zdokonaluje každou jedinou součástku a každý jediný parametr s tím, jak se zlepšují dostupné technologie. Generaci po generaci (tím myslím modelové generace) tak je celek posouván až do dnešního state-of-the-art standardu. Znamená to rovněž, že s novou generací se DP-770 stane bývalým etalonem a novinka bude opět zvukově o něco dál. Je ale pravděpodobné, že i ona bude – stejně jako DP-770 – postavená okolo 8 paralelních MDSD D/A převodníků (u DP-770 ESS Technologies ES9028 PRO), symetrické architektury s obvody pro potlačení šumu, tuhého a těžkého transportu vlastní konstrukce a rezonančně vyladěného šasi. Víc k tomu psát nebudu, kompletní seznam specifikací naleznete na obrázku přiloženém k tomuto článku nebo navštivte webové stránky společnosti Accuphase, kde jsou zveřejněny podrobné technické informace, protože Accuphase jako jeden z mála výrobců nechává i nahlédnout do své kuchyně. Zaměřím se spíš na rozdíly mezi mým vlastním přehrávačem DP-720 a novým modelem, protože to je to, co mě zajímalo nejvíc.

Na první pohled vypadají oba stroje podobně, na druhý jsem si začal všímat drobných odlišností. To, že Accuphase s novým modelem v podstatě pokaždé jemně změní uspořádání či tvar ovládacích prvků či údajů na displejích, je už pravidlem. Novinka působí celkově o dost hranatěji; za to může jednak zvětšení obdélníku displeje a jeho zapuštění do jakéhosi rámečku, jednak změna profilu tlačítek, která byla dříve pro dotyk mírně vystouplá, nyní jsou plošší. Změn doznal i jejich zdvih, a to jak na přehrávači samotném, tak na jeho dálkovém ovladači. Dřívější tlačítka dávala lepší a taktilnější pocit, nová verze má zdvihy opravdu nízké, člověk si není jistý, že je opravdu stiskl. Je potřeba si na to zvyknout. Z nějakého mysteriózního důvodu měli v Accuphase i potřebu změnit potisk čelního panelu. Ten byl dříve subtilnější s tenčími linkami a menším množstvím barvy, teď působí trochu jako levný sítotisk. Běžně si těchto rozdílů pravděpodobně nevšimnete, musíte mít přehrávače buď vedle sebe, nebo musíte mít s Accuphase něco ´nažito´.

Bass management

Weight
98
Slam
97
Articulation
97

Největší posun prodělal DP-770 na basu. Minimálně od modelu DP-720, s DP-750 jsem je vedle sebe neměl. Není tam basu víc, ani nejde hlouběji, ale je slyšitelně pevnější a kontrolovanější. To už samo o sobě stačí pro jiné vyznění muziky přes novinku, protože bas setrvává v reprosoustavách kratší dobu a odkryje tak nuance ostatních nástrojů nebo nahraných ambientních informací. To je u Accuphase důležité, protože DP-770 je mistr v umění nechat harmonické obálky instrumentů rozvinout. Na pozadí kontrolovaného basu tak slyšíte mnohem lépe alikvóty, takže nástroje znějí pravdivěji a barevněji.

Je tu ale ještě jedna věc, která značnou měrou přispívá k celkové čistotě a bohatosti zvuku DP-770. Accuphase u každé nastupující generace přístrojů pracuje na zvyšování odstupu signálu od šumu. Fakt, že se DP-770 posunul v této oblasti o pár decibel dál, vypadá na papíře nedůležitě. Jenže ono je to slyšet. Hudební pozadí je velice tiché, jako kdybych navíc předřadil přehrávači síťovou pračku. Pro pořádek uvádím, že jsem oba přístroje (DP-720/DP-770) napájel Stromtankem, přesto novinka zní čistěji a její ticho je o fous tišší. Prospívá to úplně všemu, takže například sólo na bubny a práce činelů jsou nesmírně přehledné a třpyt mosazi či bronzu můžete stopovat až do posledního zachvění.

Clarity & delicacy

Detail
96
Air
95
Transparency
96

Zajímavé bylo i porovnání referenčním strojem od Ayon, polským magazínem High Fidelity vytuněným CD-35 HF Edition. Ten představuje poslední velký ayonní digitální přehrávač a je to solidně postavený stroj, který v sobě kombinuje SACD/CD transport, DAC i předzesilovač. DP-770 oproti CD-35 HFE víc se zvukem pracuje a má nad ním lepší kontrolu. Je to slyšet hlavně na spodku, kde Ayon jakožto lampové zařízení postrádá lepší definici, grip a punch (omlouvám se za cizí slova, ale ony to dobře vystihují). Bas je přesnější a důraznější, kopák nebo basa umí poslat rychlejší tlakový puls na žaludek, přesně jak to má být. Celkově je DP-770 dospělejší a vytříbenější a všude tam, kde je převaha neelektrifikovaných nástrojů, exceluje. DP-770 k muzice přistupuje s jakousi noblesou a ušlechtilostí, takže pokud převládá ve vaší sbírce rock, je pravděpodobné, že budete postrádat větší drajv a říznost, v tomto případě je jemnost rozlišení přehrávače spíš na škodu.

Podobnou zkušenost jsem udělal i při porovnání s DP-720. DP-770 má prostor posunutý dál za reprosoustavy a prostorová hloubka je tak impozantní. Na klasické hudbě není co řešit a DP-770 válcuje všechno, co je na trhu. U typicky audiofilních nahrávek typu ženský/mužský vokál a kontrabas chcete bezprostřednější napojení na posluchače, chcete, aby zpěvačka vystoupila až k vám a tam si DP-720 vede lépe, interpreti jsou v místnosti víc pro mě, zatímco novinka mě staví víc do pozice diváka v prémiové řadě. Férově ale musím uznat, že DP-770 umí vokál artikulovaněji a uslyšíte toho o něco víc, zejména díky zmíněnému nízkému šumovému prahu.

Tonal accuracy

Timbre
97
Dynamics
96
Temporal resolution
97

Projev Accuphase DP-770 lze do značné míry ovlivnit pomocí napájecího kabelu. Za léta žití s DP-720 jsem jich vyzkoušel desítky, a i v době, kdy u mě bydlel DP-770, jsem měl možnost jich dalších několik vyzkoušet. Věci, týkající se napájení, jsou vždy velmi individuální, takže můžete mít jiné preference, ale mě k oběma Accuphase strojům seděly nejlépe AAI Maestoso a Stage III Concepts Kraken. Naopak jinak výborný Synergistic Research SRX jakoby šel proti filozofii Accuphase a zvuk znervózněl. Ani moje druhá reference – Ansuz Mainz C2 – se na Maestoso/Kraken nedotáhla. U DP-720 jsem měl i výbornou zkušenost s AudioQuest Thunder a Hurricane, takže předpokládám, že by si mohly rozumět i s DP-770.

Spatial resolution

Holography
96
Soundstage width
95
Soundstage depth
97

Accuphase DP-770 je mistrovský kus digitálu, něco jako Taiko světa stříbrných kotoučků.

Zatímco předchozí generace „dépéček“ cílily hlavně na technologii SACD, kterou dopilovaly do maxima (podle mě v tomto formátu Accuphase dnes představuje globální jedničku), novinka k tomu přidala i markantní vylepšení v oblasti CD. Jinými slovy, Accuphase DP-770 dostává z CD disků zvuk lepší, než je většina konkurence schopna vydolovat z SACD vrstev. Jsem moc vděčný značce, že jako jedna z mála fyzické formáty stále podporuje a technologie k jejich přehrávání vylepšuje. V accuphasím inovačním cyklu tak DP-770 krásně půlí interval mezi dělenými stroji DP-1000/DC-1000 a jejich novou generací, kterou přivítáme nejspíš napřesrok. Do té doby bude držet Accuphase DP-770 královské žezlo integrovaných digitálních přehrávačů.

Price as reviewed:490 000,- Kč

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Associated components

  • Zdroje signálu: Accuphase DP-720, Ayon CD-35 HF Edition
  • Zesilovače: TAD M-2500, Audia Flight Strumento No.8, Accuphase A-80
  • Interkonekty a reprokabely: AudioQuest Dragon Bass | Zero, Krautwire Numeric Digital, Ansuz Signalz C2, Synergistic Research SRX, Nordost Tyr 2
  • Reprosoustavy:  TAD Revolution One, Sonus Faber Gravis I, Silent Laboratories Equilibrium, Fyne Audio F-703 SP
  • Filtrace a síť: Stage III Concepts Kraken, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Synergistic Research SRX, AAI Maestoso, AAI Assoluto, Silent Laboratories S.W. I, II & III, Shunyata Research Denali 6000T, Synergistic Research Galileo SX Ground Block, RD Acoustics EMI Neutralizer, GMG Power X-Blocker, GMG Power microUNIT, Stromtank S-1000, Nordost QPoint, Qb8, Qv2, QWave, QSine, Diamond Sound Ground jednotky

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
96%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

ACCUPHASE DP-770 SACD

Každá novinka od japonského výrobce je malým svátkem, zvlášť pokud jde o novinku na vrcholku produktové řady, a navíc pokud jde o novinku zaplatitelnou. To může být relativní pojem, leč zaplatit pod půl milionu za digitální přehrávač ...

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
97%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%
Zpět do kategorie